Земљорадник с ратним ордењем свирао кларинет
Земљорадник с ратним ордењем свирао кларинет.
Кад је Жарко стасао за војску, над Србијом жељном ослобађања својих поробљених крајева надвили су се ратни сукоби. Он је војни рок служио у трећој чети другог батаљона Четвртог пешадијског пука и у саставу те јединице прошао је све ратове од 1912. до 1918. године, стекавши чин резервног пешадијског поднаредника.
За тих дугих шест година ниједна борба није била лака, у свакој су били пресудни ратна срећа, мудра глава и храбро срце, с тим што се у биткама Великог рата највише страдало. Жарко Вуксановић је био спретан и одважан, историја га је по испољеној храбрости упамтила.Сребрни орден Карађорђеве звијезде с мачевима и руски орден „Крст Светог Ђорђа” он је добио за храброст исказану на Солунском фронту, у времену од 17. августа до 14. новембра 1916. године. У повељи се наводи:
„Поднаредник Жарко Вуксановић из Гостиља, десетар треће чете другог батаљона Четвртог пешадијског пука у борбама 17. и 18. августа на положајима северно од коте 1850 на левој обали реке Брод, приликом одбијања бесних бугарских јуриша са својом десетином у неколико махова бомбама је одбио напад, наносио непријатељу осетне губитке и одржао положај.
У борби на Кајмакчалану 14. септембра 1916. приликом непријатељског ноћног напада, када се батаљон нашао у окружењу и морао да се бори прса у прса, Жарко се истицао јунаштвом. У најкритичнијим моментима храбрио је своје војнике и био рањен док је бомбама сламао обруч и отварао пролаз.
У борби на Ивенској коси 10. новембра 1916. приликом извођења ноћног препада на непријатељске положаје и пробоја у њихову позадину Жарко је показао изузетну одважност и храброст, запленивши том приликом један бугарски митраљез. Потом у борби при заузимању села Ивена 14. новембра храбро је јурио кроз кишу куршума и бомбама засипао бугарске ровове, све док по други пут није био рањен. Поред личне храбрости показао је и умешност да у свакој прилици води своју десетину.”
Пратила је тог јунака срећа, живу главу изнео је из рата. Кад је мир наступио вратио се Жарко кући у Гостиље и прихватио обраде земље.“Осим рада на поседу свирао је кларинет. Са своја два друга одлазио на свадбе и друге сеоске светковине да људе увесељава и понешто заради. Оженио се Милевом Ушендић из Љубиша са којом је добио потомке: синове Боривоја, Драгутина и Драгољуба и кћери Милојку, Борку, Наду, Виду и Миленку. Жарко Вуксановић је умро 1968. у Гостиљу, где у ово време једна улица носи његово име” – пише у „Биографском лексикону Златибора.”
Политика
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.