Да ли ће се променити правила игре за НВО: Посланици Покрета Социјалиста поднели предлог закона о успостављању посебног регистра агената страног утицаја
Народни посланици Покрета социјалиста, Ђорђе Комленски и Бојан Торбица, поднели су данас Народној скупштини Србије предлог закона о успостављању посебног регистра агената страног утицаја. Овај предлог је, према њиховим речима, неопходан ради увођења транспарентности у рад невладиног сектора и спречавања злоупотреба које угрожавају државне и националне интересе Србије. У домаћој јавности ова тема већ дуже време изазива полемике, а најновији законски предлог има за циљ да унесе ред у ову област.
Објашњавајући суштину и значај предлога, народни посланик Бојан Торбица навео је да је Србија суочена са проблемом недовољне контроле у раду појединих удружења грађана и непрофитних организација које се финансирају из иностранства. У изјави за портал Васељенска, Торбица је истакао:
„У домаћој јавности већ дуже времена се води јалова расправа о потреби веће транспарентности рада невладиног сектора с обзиром на поражавајућу чињеницу да у Србији постоје и несметано делују удружења која отворено раде против државних и националних интереса. Државу су нам преплавили разноразни професионални активисти који се уз енормне накнаде страних налогодаваца боре за све осим за интересе сопствене државе и својих сународника.“
Према предлогу, сва удружења и организације које се претежно финансирају из иностранства мораће да се региструју као агенти страног утицаја и обележавају своје материјале том ознаком. Такође, обавезани су да подносе редовне финансијске извештаје у којима ће се прецизно наводити извори и намена добијених средстава. У супротном, предвиђене су значајне казне, како за организације, тако и за одговорна лица.
Торбица је додао да је овај закон само први корак у планираној регулацији невладиног сектора, уз најаву додатних мера:
„У циљу даљег спречавања оваквог деловања предлажемо темељну измену законске регулативе финансирања невладиног сектора. Први предложени закон је овај о посебном регистру агената страног утицаја, а ускоро ћемо предложити и закон који ће детаљније регулисати финансијску контролу невладиног сектора и спречити преливање новца са рачуна једне на рачун друге НВО како би се заташкали извори и токови финансирања.“
Он је посебно нагласио да је увођење оваквих мера инспирисано примерима из света, нарочито законом познатим као FARA (Foreign Agents Registration Act) који је у Сједињеним Америчким Државама усвојен још 1938. године.
„Издаја сопствене земље и народна не може више да буде високо профитабилна делатност, од које део грађана Србије остварује екстремно високе финансијске приходе. Из тог разлога нам је неопходно увођење транспарентности у рад тог сектора попут оног који је увео познати FARA закон у Сједињеним Америчким Државама,“ рекао је Торбица.
Уколико закон буде усвојен, Србија ће се прикључити групи земаља које већ имају овакве или сличне прописе. У Русији је регулатива овог типа далеко озбиљније, а у Сједињеним Америчким Државама, под FARA законом, свако ко представља стране интересе мора не само да се региструје, већ и да редовно подноси детаљне извештаје о свом раду. Србија ће, међутим, задржати блажи приступ, са циљем да омогући слободан рад удружења која се не баве политичким активностима.
Закон о агенатима страног утицаја, како се наводи у образложењу предлога, представља један од основних механизама за заштиту суверенитета у савременим условима. Торбица је упозорио да у актуелном глобалном контексту, где се често прибегава меком утицају на доношење државних одлука, овакви механизми нису само корисни већ и неопходни.
„На овај начин ће сва удружења која се претежно финансирају из иностранства, а својим активностима покушавају да утичу на доношење одлука од стране државних органа морати да се региструју као агенти страног утицаја, да пријаве добијена новчана средства из иностранства, активности које су финансиране тим средствима, као и да поднесу детаљан извештај о наменском утрошку добијених средстава. Крајње је време да наши грађани сазнају ко из иностранства и колико плаћа разна удружења тј. непрофитне организације,“ закључио је он.
Покретањем ове иницијативе, посланици Покрета социјалиста сматрају да ће бити омогућено да се у јавности јасно идентификују интереси које заступају поједине организације. Иако је овај предлог изазвао контроверзе и одређене критике, предлагачи верују да је то корак у правцу очувања националног суверенитета и транспарентности у раду невладиног сектора.
Весна Веизовић / Васељенска
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
Добар предлог, штета што неће бити усвојен.
Владајућа гарнитура неће дозволити да тако нешто буде усвојено, може омести наш неупитни еUропски пут.
Верујем да ће и Хил бити против а као што смо приметили он се и те како пита у земљи Србији.