Радио К4 није оно што мислите: НАТО покрио Косово и Метохију тајном војном радио мрежом
Недавно отварање нових резервних студија Радија К4, које је свечано предводио командант КФОР-а генерал-мајор Енрико Бардуани, изазвало је бројне сумње у стварну намену овог медија.
Иако је Радио К4 представљен као „глас мира, толеранције и иновација“, његова права улога изгледа далеко од искључиво цивилне. Саопштено је да су нови студији „дизајнирани да задовоље савремене потребе емитовања и омогуће специјализоване програме за одређене области на Косову“. Ипак, појава овакве инфраструктуре на простору где НАТО врши активну војну мисију не може бити схваћена само као медијски пројекат.
Војна стратегија под маском медија
Са војне тачке гледишта, локације ових радио платформи нису насумично изабране. Њихово постављање омогућава:
Стратешку покривеност: Радијске платформе могу покрити критичне области Косова, укључујући зоне које су важне за надзор и управљање у кризним ситуацијама.
Технолошку опрему: Савремена инфраструктура може укључивати технологије за пресретање комуникација, ометање сигнала и координацију војних операција.
Географску вредност: Локације ових студија, које су у близини важних саобраћајница и стратешких тачака, омогућавају лакшу логистичку подршку.
Безбедносну подршку: Радио К4 потенцијално функционише као чвориште за безбедносне и војне комуникације.
Двојну намену: Иако представљен као цивилни пројекат, овај радио може служити и као комуникациони алат НАТО-а у кризним сценаријима.
Иако Радио К4 формално има цивилну намену, чињеница да га готово нико осим припадника КФОР-а не слуша, доводи у питање његову стварну улогу. Оваква платформа више личи на параван за активности које нису намењене јавности.
КФОР-ова пасивност и војне вежбе, радио као војни инструмент
Док НАТО наводно промовише безбедност на Косову, ситуација на терену указује на супротно. Током прославе Дана албанске заставе, широм Косова и Метохије забележени су бројни инциденти, укључујући пуцњаву у близини манастира Грачаница. Војници КФОР-а, међутим, нису реаговали. Овај недостатак деловања НАТО снага сугерише да се намерно допушта ескалација тензија, чиме се ствара простор за оправдање даљег војног присуства.
С друге стране, КФОР се активно припрема за кризне сценарије. На својој званичној страници, мисија је саопштила: „Тактички резервни батаљон КФОР-а спроводи обуку контроле гужве и нереда у сарадњи са немачким војницима у кампу Ново Село како би одржали високу оперативну спремност.“ Ове активности указују на то да НАТО на Косову гради инфраструктуру за потенцијалне војне интервенције, док занемарује реалне безбедносне изазове.
Иако Радио К4 има јавни имиџ медија за промоцију мира, све указује на то да је његова права намена део шире НАТО стратегије. Његова инфраструктура, као и активности КФОР-а, употпуњују слику припреме терена за војне потребе. На Косову и Метохији, где се настављају војне вежбе и ескалирају тензије, НАТО своје присуство не користи за успостављање стабилности, већ за осигурање геополитичког утицаја. Радио К4 је, чини се, само један од алата у тој стратегији.
Теодора Николић / Васељенска
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.