Последњи трзај глобалиста: Очајнички маневар да се Украјина и лажно Косово угурају у ЕУ
Последњи трзај глобалиста: Очајнички маневар да се Украјина и лажно Косово угурају у ЕУ.
Иницијатива Словеније и Немачке по којима би Европска унија одлучивала о пријему нових чланица квалификованом већином уместо консензусом, покушај је поражене глобалистичке неолибералне политике да увуче Украјину и Косово и Метохију у ЕУ на мала врата, сматра аналитичар Бранко Павловић.
Словенија и Немачка су покренуле иницијативу да се будуће одлуке око проширења Европске уније уместо консензусом, доносе квалификованом већином.
Тања Фајон: Шанса за Украјину и Западни Балкан
Љубљана и Берлин су поднели земљама чланицама ЕУ тзв. нонпејпер, односно незванични документ, којим се покреће ова иницијатива.
Министарка спољних и европских послова Словеније Тања Фајон поручила је да је тај поступак усмерен ка убрзању приступног процеса и да би требало да допринесе знатном олакшавању приближавања земаља Западног Балкана Европској унији.
Она је додала да проширење ЕУ пружа изванредну прилику, како земљама Западног Балкана, тако и Украјини и Молдавији.
Према Фајоновој, Решење би могло да се нађе у поједностављеном систему одлучивања који се све више користи у ЕУ, а који подразумева да за неку одлуку гласа 15 земља чланица са 65 одсто становништва, преносе Новости.
Улазак у ЕУ Украјине и тзв. Косова на мала врата
ЕУ иначе има у својим одлучивањима по разним питањима различите врсте гласања за које су потребне различите већине, али не и око чланства, тако да евентуални пријем нових чланица мора прихватити свака држава ЕУ, каже Павловић за Спутњик.
„То је, наравно покушај стварања услова за улазак нових чланица на мала врата, а ми бисмо требали да размишљамо и о Косову и Метохији. Као што би на тај начин могле Украјина и Молдавија да буду примљене у ЕУ, исто тако могла би и Косово и Метохија, по истом принципу. То је сада ствар ЕУ и држава унутар ЕУ. Међутим, предност је у томе што код тих унутрашњих, темељних питања мора да се постигне сагласност да би могла одлука о пријему да се промени на неку другу већину. Према томе, ствар је оних држава које не желе проширење ЕУ и њихове воље да се томе супротставе и мислим да тај предлог неће проћи“, додаје Павловић.
Глобалистичка политика рачуна на глупост
Павловић подсећа да унутар ЕУ постоји читав низ других области, пре свега економских и трговинских, у којима се одлуке доносе по разним критеријумима већине гласова.
„Не одлучује ЕУ ни сада о свим питањима једногласно, али по овим најкрупнијим би морала да одлучује. Тако да ми се чини да је та врста иницијативе да се направи неко уже језгро које хоће да прогура своје ставове не водећи рачуна о политичком сагласју логичан наставак глобалистичке неолибералне политике. А та политика ће бити потиснута од 20. јануара јер ће сви они који су суверенисти у ЕУ имати много јачи ослонац. А и тај бриселски импулс који је до сада хтео да влада државама чланицама ће бити потиснут.“
Према Павловићу, иницијатива Немачке и Словеније не руши темеље на којима почива ЕУ, али рачуна на глупост држава чланица.
„То се неће догодити. Дакле, свако има право да има иницијативу, али политичка замисао која стоји иза те иницијативе је апсолутно рушење идеје равноправних држава чланица Европске уније“, закључио је Павловић.
Владимир Судар/Спутњик
Бонус видео
https://www.youtube.com/watch?v=_Q6ZNsT76g8
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
Будите први који ћете сазнати најновије вести са Васељенске!