Агенција: Стефановић није у сукобу интереса због Kрушика

Оружје (Фото: Wikimedia Commons)
Агенција за борбу против корупције саопштила је да отац министра полиција Небојше Стефановића никада није био ангажован у компанији ГИМ, и да министар није у сукобу интереса због куповине наоружања из Kрушика од стране те фирме.
„По извршеном поступку провере, закључено је да куповина наоружања Kрушика од стране привредног друштва ГИМ не представља сукоб интереса министра Небојше Стефановића“, наводи се на сајту Агенције.
Агенција каже да је провером утврђено да Бранко Стефановић, министров отац, од оснивања ГИМ-а није власник, законски заступник, није био запослен по основу уговора о раду, као ни по било ком другом основу, нити је на било који начин ангажован у наведеном привредном друштву.
„Установљено је и да Бранко Стефановић није био осигураник привредног друштва ГИМ“, наводи се.
Ова одлука соапштена је недељу дана након што је БИРН објавио документа која показују да је Бранко Стефановић путовао у Саудијску Арабију у својству правног саветника компаније ГИМ, ради уговарања нових послова продаје оружја.
БИРН је још прошле године објавио документ из ког се види да је Бранко Стефановић као члан делегације ГИМ-а посетио државну фабрику наоружања Kрушик и посредовао у продаји оружја купцима из Саудијске Арабије.
Такође, откривено је да ГИМ и Стефановић купују мине од Kрушика по повлашћеним ценама и препродају их по скоро дупло већим ценама.
Међутим, Агенција за борбу против корупције „није истраживала нити је анализирала формирање цена наоружања на тржишту“, будући да је утврдила да министар Небојша Стефановић није у сукобу интереса.
Након писања медија о улози оца министра полиције о извозу оружја из фабрике Kрушик, откривено је да је поједине документе новинарима достављао узбињивач из те фабрике Александар Обрадовић.
Обрадовић је ухапшен 18. септембра 2019. године због сумње да је одавао пословне тајне, а након двадесетак дана притвора у Централном затврору пребачен је у кућни притвор, где се и даље налази.
Савет Европе уврстио је случај Александара Обрадовића у своју званичну евиденцију постојећих претњи слободи медија.
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.