ЕУ условила своје чланице: Ако хоћете субвенције за пољопривреду, нема забране увоза пшенице из Украјине!
Земље чланице ЕУ изгледа да ће морати да укину једнострану забрану увоза пољопривредних производа из Украјине, како би добиле финансијску помоћ обећану фармерима.
Европска унија је нову помоћ од сто милиона евра условила отварањем тржишта за храну из Украјине, преноси Евроактив.
Неколико земаља, међу којима су Пољска, Мађарска и Словачка, одлучиле су да забране увоз пољопривредних производа из Украјине након што су тржиште преплавиле житарице и живинско месо, што је спустило цене и разљутило пољопривреднике.
Још није објављено како ће средства бити распоређена, али је наглашено да ће све земље профитирати од ове помоћи.
–У потпуности разумемо захтев пет земаља чланица да се уведу мере против претераног снабдевања, због којег настају бројни проблеми за пољоприведнике– рекао је комесар за пољопривреду Јануш Војчеховски.
Уз три наведене земље, и Румунија и Бугарска сада траже од Европске комисије да због овог поремећаја на тржишту уведе додатне мере и подржи пољопривреднике.
Након више месеци разматрања, Комисија је раније одредила средства од 56 милиона евра из резервног фонда како би олакшала земљама које се граниче са Украјином. Додатних сто милиона је предложено неколико дана након увођења забране увоза, упркос чињеници да је тај потез вероватно у нескладу са законом ЕУ, наводи портал.
Али, додатна средства условљена су укидањем забране увоза, рекао је извор са састанка министара пољопривреде.
–Комесар је навео да ће те земље чланице морати да укину забрану увоза, да би добиле финансијску подршку– рекао је извор за Еурактив.
Словачка је, са своје стране, предложила да се поново уведу порези или квоте на украјинске увозне производе.
–Ако заиста не желимо да уништимо своју индустрију пољопривреде и хране, морамо да усвојимо решења на нивоу ЕУ како бисмо заштитили домаће произвођаче. Неки људи би више волели да се уведе порез како би се блокирао увоз производа који не подлежу царини. Али изузеци од пореза нису решење– рекао је председник словачке Коморе за пољопривреду и храну, Микал Мако.
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.