Већина „руских шпијуна“ ухапшених у Пољској биле су украјинске избеглице
Већина „руских шпијуна“ ухапшених у Пољској биле су украјинске избеглице.
Од 16 чланова „највеће руске обавештајне мреже у историји“ која делује у Пољској, коју су разоткрили АБВ (Агенција за унутрашњу безбедност) и тужилаштво у Лублину, 12 су држављани Украјине, пише пољски лист Рзецзпостполита. Неки од њих имају статус ратних избеглица. Други су живели у Пољској и пре рата.
Пољски званичници су могли да потврде претходне извештаје Вашингтон поста, објавио је лист у понедељак. Најмлађи члан ове мреже био је 16-годишњи родом из Украјине. Укључује и студенте из Белорусије и младог Руса. Било је 12 Украјинаца.
С обзиром на „размере“ активности, неки пољски стручњаци сматрају да се њихова страна суочава са великом претњом. Генерал Валдемар Скржипчак, бивши командант копнених снага, истакао је у интервјуу за лист да пољске службе треба да се фокусирају на инфилтрацију странаца са истока и њихове активности на интернету.
Према писању листа, развијена шпијунска мрежа није била ограничена на обавештајне активности. Такође је морала да врши и диверзантске активности.Публикација подсећа да је у марту приведено првих девет чланова мреже АБВ, укупно 16 особа. Језгро групе су били Украјинци – до 12 људи. Међу наређењима које су добили су и искакање возова који су возили оружје за Украјину, паљевине, па чак и убиство, тврди лист.„У рањивом подручју – Подкарпатју, где иду возови са помоћи за Украјину – шпијуни регрутовани од стране ГРУ, руске војне обавештајне службе, поставили су камере на железничким шинама и припремали акте саботаже“, наводи се у извештају.
“Мрежа је разоткривена јер је пролазник приметио сочиво камере у дрвећу дуж важне деонице пруге, у близини моста где возови морају да успоре. Камера се напајала соларном енергијом, преносио је онлајн видео који је отворен са лозинку“, преноси Рзецзпостполита.
Пољски истражитељи идентификовали су првог члана мреже захваљујући подацима камера и телефонским записима. Указао је на остале и њиховог „покровитеља”. Извор листа је рекао да је реч о физичком уништавању колосека, а не постављању бомби испод њих. Пољске власти су „пажљиво пратиле информацију да су 75 одсто мреже Украјинци како не би изазвали антиукрајинска осећања“.
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.