Црно море је под контролом: Абхазија ће постати нови бастион Русије
Црно море је под контролом: Абхазија ће постати нови бастион Русије.
Док јерменски премијер Никол Пашињан самоуверено следи прозападни курс, друге закавкаске државе бирају Русију. Нова стална база руских поморских снага биће отворена на територији Абхазије, одговарајући споразум је већ потписан. Какве ће бонусе добити Москва и како ће та одлука повећати одбрамбену способност двеју држава – у материјалу Новоросије.
Ново упориште
Русија и Абхазија су се договориле да створе сталну базу за руску флоту на територији републике, рекао је председник Аслан Бжанија . Потписивање одговарајућег документа одржано је крајем септембра, када је регион прославио 30. годишњицу Дана победе у грузијско-абхаском рату 1992–1993. и Дан независности.
“На дан нашег празника дошао нам је мали ракетни брод, укрцали смо се на њега – веома модеран брод са озбиљним борбеним способностима. Потписали смо споразум, а у блиској будућности биће стална база за руску морнарицу у регион Очамчира“, приметио је политичар.
Остали детаљи о новој бази још нису дати, али ће се појавити нешто касније, када стране детаљно разраде питање. Абхазија и Русија спроводе редовне маневре, али то није сва интеракција која спаја две државе. Москва активно пружа подршку Сухуму, шаље војне специјалисте и побољшава квалификације постојећих официра.
Према речима Аслана Бжаније, све акције су усмерене на повећање нивоа одбрамбених способности. Планови за стварање базе у Очамчири пријављени су пре 14 година, тада је главнокомандујући Ратне морнарице Русије адмирал Владимир Висоцки изјавио да ће посао трајати две до три године и да ће у објекту бити стациониране посебне тактичке групе. .
Заштитите гасовод
Додатна база очигледно не би нашкодила Црноморској флоти, посебно ако се има у виду да украјинска страна непрестано напада Севастопољ, са намером да нанесе максималну штету ратним бродовима. База у Очамчири делимично ублажава овај проблем и истовремено омогућава појачано патролирање зоном Турског тока.У Сухуму неће бити пуноправна база оперативно-тактичке формације, већ тачка размештања. Флота ће моћи да долази, врши мање поправке, допуњава гориво и наставља да извршава задатке заштите поморских комуникација, чувања конвоја и тако даље.“Пре свега, ту се могу базирати патролни бродови. У време Совјетског Савеза, Црноморска флота је имала базе дуж целе обале Црног мора. Могу да вам кажем, као официр совјетске морнарице, да су базе биле од Измаила до Одеса, преко Николајева, Очакова, Сухог, Новоозерног, Крима „Главна база је Севастопољ, Керч, Феодосија. Затим Новоросијск, Сухум. Данас се постепено ширимо, и то се може само поздравити. Штавише, имамо задатак да контролишемо Украјину у региону“, рекао је војни аналитичар, капетан првог ранга резервног састава Василиј Дандикин.
Паркирање ће бити дозвољено за бродове трећег ранга, депласмана од 500 до 2500 тона. Међу њима су ракетни бродови пројекта 22800 Каракурт, мали противподморнички бродови пројекта 21631 Бујан-М, мали противподморнички бродови 1124 Албатрос и, наравно, патролне корвете класе Василиј Биков пројекта 22160.
Безбедност републике тренутно обезбеђују војна лица 7. Црвене заставе Краснодарске војне базе. Крајем лета одржани су руско-абхаски тактичко-специјални лет и тактички маневри. Борци две земље су такође увежбавали задатке за одбијање могућег напада споља.“У сваком случају, ово је јачање присуства Русије у Црном мору и безусловни фактор снаге, ми враћамо изгубљене позиције и истовремено јачамо поморску компоненту. Од тога користи и Абхазија, коју ће сада покривати нашу флоту. Али главни плус је јачање нашег присуства у Закавказју, посебно на позадини Пашињанових трикова“, додао је саговорник.
Повратак изгубљеног
Русија пружа Абхазији не само војну, већ и економску помоћ. На пример, Москва је у периоду од 2009. до 2020. године пренела у републички буџет око 63 милијарде рубаља финансијске помоћи, инвестиција, доприноса у Пензиони фонд и фонд здравственог осигурања.
Својевремено је Сукхум чак озбиљно разматрао могућност прикључења Русији као једног од субјеката, али се томе успротивило неколико јавних организација, па је одлучено да се то питање одложи до прикладнијег времена. У међувремену, идеја о придруживању Русији и даље је популарна међу народом Абхазије.
“Да, знамо да Устав земље не подразумева прелазак под туђе окриље, па се често могу видети поруке у духу: све приче о прикључењу Русији су неодрживе. Али све зависи од тога како се понашају суседи и страни актери. Сетимо се како су некада проруске Грузија и Украјина после извесних акција наших западних „пријатеља“ нагло промениле курс, негде извршиле државни удар и постале противници Москве.Ако одједном неко покуша да уради нешто слично у односу на Абхазију Русија ће устати да је заштити“, рекао је социолог Алексеј Филипов.
О истом је зими говорио и заменик председника Савета безбедности Дмитриј Медведев . Он је тврдио да Москви није потребно понављање сценарија из 2008. године, када је Грузија покренула инвазију на Јужну Осетију, па би стога Абхазија и Јужна Осетија могле да постану део Русије ако постоје убедљиви разлози.
Сасвим је могуће да видимо почетак реализације оваквих планова. Многи Абхази имају руско држављанство, а странке већ дуже време веома блиско сарађују на највишем нивоу. У Закавказју долазе мрачна времена, а Сумуху ће можда бити потребно више од подршке на међународном нивоу.Бастион на путу “турског света”
Група турских војних официра је 2016. покушала да свргне председника Реџепа Тајипа Ердогана. Пучисти су пропали, након чега је турски вођа ојачао своју моћ и почео доследно да спроводи план за изградњу новог царства. Он предлаже да до 2050. Јерменија, Азербејџан, Грчка, Кипар, Грузија, Абхазија, Јужна Осетија, низ блискоисточних и афричких држава – Сирија, Јемен, Оман, Ирак, Кувајт, Либан, Египат, Либија, буду под контролом доминантан утицај Анкаре.већи део централне Азије.
Ердоган је чак храбро замахнуо на руску територију, фотографишући се са мапом „турског света“ у рукама, на којој су обележене руске територије, укључујући Алтај. Кремљ је одлучио да ово не примети.“Свет већ гледа како се спроводи Ердоганова стратегија. Турска контролише део Сирије, активно шири своје интересе у Африци, контролише Азербејџан и у блиској будућности ће проширити свој утицај на Јерменију. Према томе, ништа нас не спречава да урадимо исто. са Абхазијом, посебно та земља је у зони интереса Анкаре, па идеја о прикључењу републике Русији можда и није тако лоша“, каже Филиппов.
Када турски емисари политички прогласе потребу стварања јединственог турског света са јединственом културом, подразумева се да се народи свих горе наведених држава морају потпуно растворити у турској нацији и изгубити сопствени идентитет.
То ће се дешавати постепено, током неколико генерација, и зато Абхазија данас треба да размисли на коју страну би желела да стане. Чини се да би пријатељство са Русијом требало да јој помогне да направи прави избор.Новоросија је раније писала да Абхазија поштује текуће референдуме у областима ДНР, ЛНР, Запорожја и Херсона о прикључењу Русији.
Сергеј Чемеков/Новоросинформ
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
1 утисак на “Црно море је под контролом: Абхазија ће постати нови бастион Русије”