Цвркут дана – tweet of the day: Горан Давидовић @GoranDvd

Screenshot 2024-01-21 111305

На данашњи дан 1942. окупаторски мађарски жандари и војници започели су покољ на улицама Новог Сада. Три дана су стрељали и пљачкали недужне цивиле, а тела су бацали у рупе у залеђеном Дунаву.
Данима пре тога , још 4.јануара почео је вишедневни велики покољ над Србима у јужној Бачкој о коме сам већ писао.
Релативизацијом тог геноцида тај погром се цинично зове „рација“ или „злочин фашиста“.
Култура сећања је важна, не само због поштовања мртвих него због помирења живих, и да будемо људи а не стока.
Деца о томе не уче у школи, манифестације су штуре и често са погрешним подацима, спомен обележја такође. На месту где су су била убиства данас се одржавају концерти и забаве.

БОНУС ВИДЕО: