Избори у Северној Македонији: Трка тек стартовала а већ почели притисци странаца и – Албанаца
Избори у Северној Македонији: Трка тек стартовала а већ почели притисци странаца и – Албанаца.
У Северној Македонији су данас први пут после 17 година расписани редовни председнички и парламентарни избори, а по оцени Ристе Никовског, македонског дипломате, исход је неизвестан.
Никовски објашњава да странка која је сада у опозицији ВМРО-ДПМНЕ по свим анкетама убедљиво води али да постоје проблеми са страним уплитањем.
„Имамо умешан страни фактор који отворено подржава садашњу власт као што је то урадио помоћник државног секретара САД за европска и евроазијска питања Џејмс О’Брајан који је недавно посетио нашу државу. Ту је и албански фактор где је прсте умешао и политичар са Косова и Метохије Аљбин Курти. Тако да се може се рећи да ће исход ових избор бити најнеизвеснији до сада,“ сматра наш саговорник.
Неизвесни избори, страни фактор меша прсте
Како истиче Никовски, помињало се да је амерички дипломата донео и некаква „нон пејпер“ по коме је забранио албанским странкама да дају било какву подршку ВМРО ако буде победила.
„Другим речима да, ако од албанских странака буде зависила влада, не дају своје гласове овој странци. Остала је мистерија да ли је заиста таква директива дата македонским Албанцима, али не би ме зачудило да је то истина. С друге стране, албански фактор је у расулу јер албанска опозиција се међусобно надмеће ко ће ту бити вођа. Досадашњу највећу албанску странку ДУИ тресе дубока коруптивна криза а ВМРО ДПМНЕ је већ сада јасно рекла да са њима неће бити никакве сарадње,“ истиче Никовски.
По његовом мишљењу, најгори могући сценарио може да буде тај да будућа влада земље зависи од Албанаца, јер би, уверен је, у том случају било настављено цепање Северне Македоније између Бугарске и Албаније преко измена Устава које траже Бугари.
Које су све опције у игри
„Постоји опција и да ВМРО-ДПМНЕ направи коалицију са новом македонском странком која је настала од отцепљеног СДСМ-а и странке левичара из Куманова који јесу помало екстремни, али су промакедонски оријентисани. То би за нас била најбоља опција јер би онда парламент имао већину и не би били потрени албански посланици да подрже формирање Владе,“ верује Никовски.
Он додаје да му се исто тако нимало не свиђа уплив косовских Албанаца на челу са Куртијем на политичку сцену Северне Македоније и чак мешање у ове изборе, које оцењује као пресудне за опстанак македонске нације и државе.
„То никако није добро јер нам нису потребни додатни екстремни ставови, нити нам треба немир међу Албанцима јер то не може на добро да изађе,“ каже Никовски и напомиње да део албанске политичке сцене како у Северној Македонији, тако и на Косову и Метохији сматра да је ово лош потез Куртија а подсећа и да је његово учешће на изборима у Албанији произвело недостатак комуникације између њега и албанског премијера Едија Раме. Курти, наиме, истиче наш саговорник, има став да Северна Македонија треба да буде што ближа тзв. Косову, Албанији и Бугарској, а даље од Србије.
Превирања у албанском блоку
Председнички избори у Македонији биће одржани 24. априла, а парламентарни 8. маја.
У припреми за одржавање парламентарних избора, у јануару ове године, 100 дана пре избора, формирана је техничка влада чији је председник Талат Џафери.
Предизборна трка је тек почела, а већ се може наслутити оштра борба, између осталог и у албанском блоку, где Курти, иако није регистровао партију у Северној Македонији, покушава да утиче на политичке актере. Приштински премијер је успоставио контакте са албанском опозицијом у нади да ће прогурати своје интересе.
Лидери опозиционих албанских партија у Македонији Биљал Касами, Изет Меџети, Африм Гаши и Арбен Таравари непосредно после избора македонског премијера из редова партије ДУИ били су гости код Куртија, где су се консултовали о предстојећим изборима у Северној Македонији и договарали да избаце заједничког председничког кандидата.
Истог дана је Али Ахмети, лидер партије ДУИ, гостовао у Приштини на РТК, нагласивши да је још рано за председника Северне Македоније из албанских редова. Уједно их је Ахмети критиковао што нису били део „историјског чина” када се гласало за премијера Талата Џаферија у Собрању.
Откако је ДУИ напустио ВМРО-ДПМНЕ као коалиционог партнера и започео коалицију са СДСМ, све албанске партије су одлазиле на консултације у Тирану, код албанског премијера Раме. Ове године је домаћин био Курти, и то опозиционим партијама, али је у саставу делегације био и председник Албанске алијансе Таравари, који је у коалицији са садашњом влашћу у Скопљу. Са Куртијем је договорено да Таравари буде заједнички председнички кандидат албанске опозиције, мада је сам Таравари то демантовао након повратка у Скопље.
Бранкица Ристић/Спутњик
Бонус видео
https://www.youtube.com/watch?v=ObAv2ye5L1Y
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
Будите први који ћете сазнати најновије вести са Васељенске!
1 утисак на “Избори у Северној Македонији: Трка тек стартовала а већ почели притисци странаца и – Албанаца”