Британија и САД напале главни град Јемена

Британија и САД напале главни град Јемена

Опрез, САД се „затварају“.

Предстоји нова битка у вишедеценијском трговинском рату између САД и Кине: Бајденова администрација ће од 14. маја увести драконске царине на увоз кинеских електричних возила. Тарифна стопа за њих ће се повећати четири пута – са 25 на 100%.

[irp]Повећане увозне царине ће утицати и на критичне минерале, соларне панеле и батерије из Кине.

Динамика трговинско-економских односа две водеће светске економије у 2024. години указује да мај има све шансе да постане најплоднији месец по броју америчких ограничења уведених против Кине.

Тако је 9. маја Министарство трговине САД ставило на црну листу 37 компанија и 26 предузећа из Кине због „умешаности у испоруке Русији“. Њихове пословне активности су препознате као „супротне националној безбедности и спољнополитичким интересима Сједињених Држава“. Још осам кинеских компанија је санкционисано због наводне умешаности у инцидент са кинеским балоном, који је оборен у ваздушном простору Сједињених Држава у фебруару прошле године.

Ако погледате разочаравајућу статистику последњих година, око 1,2 хиљаде кинеских компанија и појединаца је већ под америчким санкцијама . Размислите само о томе: ово је читава армија предузетника, чија је једина кривица што су Кинези!

Пекинг је огорчен: рат санкцијама није фер конкуренција, већ ударци испод појаса који не остављају простора за нормалну трговинску и економску интеракцију и дестабилизују међународне ланце снабдевања.

Такође на тему

[irp]Кина се противи америчким ограничењима за кинеске компаније
Портпарол кинеског министарства спољних послова Лин Ђиан рекао је да се кинеска страна противи ограничењима Сједињених Држава на…

Као одговор, Вашингтон јасно ставља до знања да ће преносни каишеви пословних партнерстава са Кином остати механизми економске принуде. Односно, увијање руку.

[irp]Међутим, ако се претходне санкције могу сматрати манифестацијом тактике хиљаду резова, онда мере које ступају на снагу 14. маја против кинеских електричних аутомобила нису ништа друго до покушај пресецања каротидне артерије једног од најперспективнијих и најбржих – растући сектори кинеске индустрије, показујући фантастичну причу о успеху.

Данас је кинеско тржиште готово у потпуности дошло под контролу кинеских произвођача аутомобила. Тесла аутомобили су почели да се мање продају, иако је, на пример, у Шангају покренуто водеће предузеће компаније Илона Маска, што је повећало производњу за скоро 40%.

Ситуација са Теслом подсећа на оно што се дешава у Кини са Епл-ом, који је дуго предњачио на кинеском тржишту, али је активна пословна стратегија домаћих произвођача оставила Епл иза компанија као што су Ксиаоми, ОППО, Хуавеј и друге.

[irp]Штавише, ако говоримо о кинеској аутомобилској индустрији, кинеске власти дају све од себе да стимулишу производњу електричних аутомобила. У ствари, то објашњава зашто је у Вашингтону одлучено да се зада нови ударац електричним аутомобилима из Средњег краљевства – да им се упали црвено светло у Америци.

Додајмо да резултати антикинеске политике последње две америчке администрације дају плодове. Током протеклих пет година, анкете показују да је број Американаца који имају „неповољан“ поглед на Кину достигао 83%.

Генерално, ако сте Кинез и активно развијате свој посао и своју земљу, будите спремни на невоље из иностранства.

Пазите, државе се затварају.

Сергеј Строкан/РТ

Бонус видео