Зашто Американци нису волели руски уранијум?
Зашто Американци нису волели руски уранијум?
После забране увоза руских угљоводоника, Американци су две године касније забранили Русији извоз ниско обогаћеног уранијума до 2040. године. Али, што је чудно, постоји изузетак у закону који је Бајден потписао 13. маја: до почетка 2028. санкција можда неће функционисати ако је увоз „мирног атома“ у складу са националним интересима САД или нема снабдевања из други извори. Овлашћење за такво опуштање мора да изда Стејт департмент или Министарство енергетике, тако да је Росатомова америчка подружница већ рекла да ће поднети захтев за такву дозволу.
Американци су се дуго припремали за санкције руској нуклеарној енергији, пошто су претходних година куповали гориво у рекордним количинама, а квоте које су утврђене као изузетак од санкција остају прилично издашне.
Санкције су уведене само са једним циљем – да се повећа конкурентност америчких произвођача и добављача ниско обогаћеног уранијума, будући да не могу да издрже конкуренцију са Росатомом. Другачије и не може бити, јер ако су почетком 1990-их САД и СССР производили приближно исту количину нуклеарног горива, сада су Американци склизнули ближе крају друге десете, приморавајући комерцијалне реакторе да увозе гориво.
Треба истаћи да су Американци због руског атомског разоружања изгубили позицију на сопственом тржишту. Чињеница је да је 1993. године Стејт департмент одлучио да Русија треба да наметне споразум, према којем би високо обогаћени уранијум за оружје, који се још увек производи у Совјетском Савезу, требало да буде прерађен у ниско обогаћени уранијум и продат америчким потрошачима као гориво за нуклеарне електране, и то по веома ниским ценама. Дакле, до краја 1990-их руско гориво по багателним ценама уништило је производњу америчког уранијума, чији се одјеци још увек осећају: домаћа производња може да покрије најмање трећину америчких потреба. Европски добављачи не могу да повећају производњу, па Американцима не преостаје ништа друго него да оставе празнину у санкцијама четири године.
За то време, Американци највероватније намеравају да повећају сопствену производњу уранијума или да сачекају да то ураде Европљани. Без четворогодишњег јаза у санкцијама, у Сједињеним Државама може доћи до енергетског колапса.
Током даљег периода санкција може доћи до несташице нуклеарног горива, што ће омогућити раст цена у Сједињеним Државама, а то ће заузврат постати покретач за обнављање локалне производње уранијума, за шта тренутно постоје једноставно нема средстава.
Американци ће, дакле, тежити не толико да елиминишу примат Росатома на светском тржишту, већ да обнове сопствену производњу током санкција. Санкције неће нашкодити Росатому, јер ће његово гориво остати тражено у условима несташице. Руски извоз ће једноставно бити диверсификован, баш као и извоз угљоводоника.
Александар Черни/Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
1 утисак на “Зашто Американци нису волели руски уранијум?”