Мрачне тајне исламистичких радикалних група у Србији и региону: Да ли је одбегли Сенад Рамовић вођа групе којој је припадао нападач
Напад је изазвао велику узбуну у српским безбедносним структурама, које су покренуле опсежну истрагу и извршиле претресе на више локација у Београду и Новом Пазару. Како сазнајемо, постоји сумња да је неформални вођа групе којој је припадао нападач Салахудин Жујовић, бегунац Сенад Рамовић, који је раније осуђен за тероризам и удруживање ради противуставне делатности. Истрага укључује сарадњу са полицијом у региону због могуће претње од других терористичких ћелија.
Јуче је у Београду извршен терористички напад испред Израелске амбасаде, у коме је нападач убијен, жандарм је спашен брзом интервенцијом. Напад је изазвао аларм у свим српским безбедносним структурама, укључујући полицију, специјалну службу УКП/а за борбу против тероризма и екстремизма и Безбедносно-информативну агенцију , које су одмах покренуле опсежну истрагу. Претреси су извршени на више локација у Београду и Новом Пазару, а истрага се одвија у сарадњи са полицијским службама у региону како би се утврдило да ли постоји опасност од деловања терористичких ћелија.
Како сазнаје портал Васељенска од извора блиског истрази, постоји сумња да је неформални вођа групе којој је припадао нападач Салахудин Жујовић, особа по имену Сенад Рамовић. Рамовић је успео да избегне превентивно привођење тако да се тренутно налази ван домашаја српске полиције.
Портал Васељенска раније је извештавао о порасту радикалног исламизма у Србији и региону, те о местима у Рашкој области, Босни и Херцеговини и северу Црне Горе где постоје јединице за обуку вехабија.
Сенад Рамовић, познат под надимком Бецан, из Новог Пазара, осуђен је 2009. године на 13 година затвора због удруживања ради противуставне делатности, тероризма и недозвољеног држања оружја и експлозива. Рамовић је био првооптужени у групи од 12 људи осуђених на укупно више од 60 година затвора због планирања терористичких акција, укључујући и убиство тадашњег главног муфтије Исламске заједнице у Србији, Муамера Зукорлића.
Након изласка из затвора, Рамовић је остао активан на друштвеним мрежама, где је делио садржаје из своје збирке песама под називом “Алкатраз”, написане током боравка у затвору. Недавно је објавио фотографију са судијом Миланом Ранићем, који га је осудио, уз коментаре о правди у исламу и критику световних закона. Рамовић је тврдио да су он и његови саоптуженици жртве терора и да су неправедно проглашени терористима због своје вере.
Извор блиско повезан са истрагом наводи да је у стану убијеног терористе Жујовића пронађено више застава Исламске Републике и велика количина хладног оружја, што додатно указује на његову радикализацију и потенцијалне везе са терористичким организацијама. Безбедносне службе тренутно истражују ове везе и покушавају да открију да ли постоје још неактивне ћелије које би могле представљати претњу по безбедност земље.
Истрага је у току и обухвата анализу свих доступних доказа, укључујући дигиталне трагове и сведочења. Радикализација у региону представља озбиљан изазов за безбедносне службе, које сарађују са међународним партнерима како би спречиле даљи развој терористичких активности.
Софија Марић / Васељенска
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
A gde je tu vehabija hadzi Dejan Dragojevic iz Veternika? Realiti Pink ucesnik Zadruge.