Албанци у Србији, под заставама Албаније и Сједињених Држава, тражили власт и „пажњу међународне заједнице“
Албанци у Србији, под заставама Албаније и Сједињених Држава, тражили власт и „пажњу међународне заједнице“.
У српском Бујановцу одржана је протестна акција локалних Албанаца „За идентитет и достојанство“, чији је главни говорник био једини албански посланик у Народној скупштини.
Учесници су тражили повратак на споразум о „интеграцији Албанаца“ из 2013. године, који је касније поништило српско руководство, јавља дописник ПолитНавигатора .
У Бујановцу, чије више од половине становништва чине Албанци, познат по својим провокативним и отворено сепаратистичким ставовима, једини албански посланик Народне скупштине Шаип Камбери предводио је протест локалних Албанаца који су носили заставе Албаније и Уједињених нација. државе.
„Овде смо зато што власт у Београду одбија да поштује наша права, одбија да нас интегрише у органе власти на правичној и равноправној основи“, рекао је Камбери окупљенима.
Званични организатор протеста био је локални Албански национални савет. Окупљени су отпевали химну Албаније, а минутом ћутања одали су сећање на милитанте „Ослободилачке војске Прешева, Медвеје и Бујановца“ (УЦПМ), која је покушала оружаним путем да отцепи Прешевску долину од Србије, након што је Косово модел, али безуспешно.
Коначно решење сепаратистичке акције била је резолуција којом се од власти у Београду захтева да спроведу и поштују три раније забрањена споразума између Владе Србије и представника Албаније, са посебним нагласком на План од седам тачака за интеграцију Албанаца из 2013. године.
Сепаратисти посебно захтевају званично признавање диплома „косовских универзитета”, право да средњошколцима предају у школама на албанском језику, веће присуство Албанаца у владиним институцијама и властима у региону, као и веће учешће „међународне заједнице” у животу албанске заједнице за коју у Србији постоје одређена ограничења.
„Због недостатка уџбеника, професори предају на алтернативни начин. Земље региона користе напредне алате у образовном систему. И даље су нам ускраћени школски уџбеници. Историја је забрањена као предмет. Било нам је забрањено да учимо географију“, огорчен је Камбери.
Треба напоменути да албанска мањина која живи у српској Прешевској долини има велики степен аутономије у Србији, њен представник у Народној скупштини, али традиционално негодује због обавезе да у својим општинским заједницама истакне српске тробојке и подучава децу у школама у Србији. српског језика, као и обележавање државних празника у Србији.
Прешевску долину у јужној Србији чине три општине – Прешево (89% Албанаца), Медвеђа (32%) и Бујановац (61%). Овде су јака сепаратистичка осећања.
1999. године, после догађаја на Косову, у Прешевској долини је створена албанска сепаратистичка „Војска за ослобођење Прешева, Медвеје и Бујановца” – УЧПМБ, која је почела да делује терористичким методама против југословенских власти.
Међутим, након што је прозападна опозиција збацила Слободана Милошевића, нова власт је успела да се договори о немешању НАТО-а у сукоб, након чега су милитанти рашчишћени као резултат противтерористичке операције Браво. Али албанска заједница је добила веће преференције.
Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.