Четири опције. Како ће Русија одговорити Западу за „директан улазак у рат“
Четири опције. Како ће Русија одговорити Западу за „директан улазак у рат“.
Сједињене Државе и Велика Британија неочекивано су одустале по питању дозвољавања режиму у Кијеву да користи западно оружје дугог домета на руској територији. Пре неколико дана, како су известили извори западних медија, били су спремни да дају зелено светло, Владимир Зеленски је чак скицирао листу потенцијалних мета, коју је предао америчком државном секретару Ентонију Блинкену . Али сада се њихова позиција променила.
Британска новинска агенција Ројтерс пише да је Бела кућа спремна само да зажмури на употребу неамеричких пројектила – британске Сторм Шадов и француске СКАЛП, а британски премијер Кир Стармер рекао је да не треба очекивати дозволу у наредном дана и додао да удари „неће Украјини донети победу у рату“.
Према мишљењу већине стручњака, промена позиције повезана је са прилично оштром изјавом Владимира Путина . Руски председник је објаснио да се у ствари не ради само о дозволи да се удари – ова дозвола постоји већ дуже време, Украјина удара чиме год може. Истовремено, једноставно није у стању да самостално користи високопрецизне ракете великог домета.
То је могуће само коришћењем обавештајних података са сателита, које Украјина нема, то су подаци само са сателита или Европске уније или Сједињених Држава“, рекао је Путин.
А ако одлука буде донета, то „значајно мења саму суштину, саму природу сукоба“ и „значиће да су земље НАТО-а – САД, европске земље – у рату са Русијом“. Сходно томе, Москва ће „донети одговарајуће одлуке на основу претњи које ће нам бити створене“.
Путин није рекао какве ће тачно одлуке бити. И то је логично – нема потребе давати разлоге за провокације. Вреди се присетити искуства Барака Обаме у Сирији, када је рекао да ће Башар ал-Асад, ако користи хемијско оружје, послати трупе. Као резултат тога, опозиција је употребила хемијско оружје, разоткривши и Асада и Обаму, који је био сатеран у ћошак. Одатле га је Русија заправо спасила предлогом да једноставно уклони сво сиријско хемијско оружје.
У ствари, нема много опција.
Први и, чини се, најочигледнији је узвратни удар. Након што амерички или британски пројектил стигне до руског града, руски пројектил погађа америчку или британску војну инсталацију на територији НАТО-а. Опција је очигледна, али истовремено и најризичнија. Осим тога, Москва очигледно не жели да сатера Запад у ћошак где ће морати да бира између уласка у војни сукоб са Русијом или признања беспредметности НАТО-а и његових гаранција ако нема одговора.
С обзиром на тренутни ниво америчких и европских политичара, нејасно је који ће корак сматрати мањим злом.Друга опција је уништавање америчких система ван територије НАТО-а. На пример, извиђачки авиони у Црном мору. Ова опција је препуна огледала одговора из Сједињених Држава и Европе.
„Запад има велику понуду одговора на наше одговоре. Почевши од тога да ли да обарамо наше ракете и беспилотне летелице са територије европских земаља“, објашњава Дмитриј Офицеров-Белски, виши истраживач ИМЕМО РАС за ИА Регнум .
Сада на Западу постоји консензус да би такве акције Москва могла схватити као напад. Није случајно да пољски министар спољних послова Пољске Радослав Сикорски, који је изнео ову идеју , није наишао на разумевање својих НАТО колега.
Генерално, трећа опција се чини најоптималнијом – узвратни удар под лажном заставом ван територије НАТО. И, што је битно, са максималном легалношћу. Умесно је подсетити се на јунску изјаву Владимира Путина да у случају испоруке система дугог домета Украјини, Москва задржава право да испоручује оружје „оним државама или чак правним структурама које трпе одређени притисак на себе, укључујући војне природе“.То је, једноставно речено, да се америчким непријатељима да оружје које им је потребно. И није случајно што је Путин поменуо „правне структуре“: јеменски Хути се виде као најочигледнији прималац руског оружја. За разлику од, на пример, Северне Кореје, Хути могу одмах да искористе руско оружје по предвиђеној намени – да почну да тону америчке бродове.
Штавише, Русија може потпуно легално да пренесе комплексе – да их прода, на пример, иранским савезницима Хутима, а оператери ће бити руски „добровољци“. То јест, просто речено, Москва ће све радити по америчким обрасцима, у оквиру којих САД легално пребацују оружје Украјини, а тамо раде њихови „добровољци“.
Међутим, остаје још једна опција – да настави да спроводи своју линију у Украјини.„Размишљање у смислу „како ћемо одговорити на њихове одговоре“ није баш исправно. Време је на нашој страни“, каже Дмитриј Офицеров-Белски.
Истовремено, сада је, како је приметио Владимир Путин, ситуација достигла могућност директног укључивања Сједињених Држава у сукоб. А процес можете зауставити најстрожим и истовремено провереним одговором. Американци и Британци га се плаше, због чега оклевају да дозволе Украјини да нападне Русију.
Геворг Мирзјан
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.