Да ли је живот у рају заправо кошмар? Финска најсрећнија земља на свету води по броју самоубистава међу младима!
Финска је већ шесту годину заредом на врху листе најсрећнијих земаља, према подацима УН-а, али иза те слике среће крије се мрачнији аспект – висок број самоубистава. Ова земља, позната по стабилном друштву, добром здравственом систему и квалитету живота, суочава се са озбиљним проблемом: самоубиство је често узрок смрти, посебно међу младима. Према подацима Светске здравствене организације, сваке године у Финској око 900 људи добровољно оконча свој живот, а самоубиство је најчешћи узрок смрти међу младима узраста од 15 до 24 године.
Иако је Финска успела да значајно смањи стопу самоубистава у односу на 1990-е, када је имала једну од највиших стопа у свету, и даље се суочава са високим бројем случајева. Овај парадокс између високе среће и великог броја самоубистава указује на то да материјални услови и друштвена стабилност нису једини показатељи истинског благостања.
Културни фактори играју значајну улогу у овом проблему. У Финској је наглашена вредност самосталности и индивидуалне снаге, што може довести до осећаја изолације и стида код оних који се боре са личним изазовима. У овој култури постоји норма да се проблеми решавају самостално, због чега људи често оклевају да затраже помоћ када се суоче са депресијом или другим менталним тешкоћама. Овај притисак је посебно изражен код мушкараца, који су у већем ризику од самоубиства због културне очекиваности да “снађу сами”.
Такође, финска клима игра улогу у порасту броја самоубистава. Дуге, хладне и мрачне зиме могу изазвати осећај усамљености и сезонски афективни поремећај (SAD), који је директно повезан са недостатком сунчеве светлости и може допринети депресивним стањима. Међутим, стручњаци упозоравају да иако клима има утицај, она није главни узрок самоубистава; психосоцијални фактори и квалитет друштвених односа су кључни.
Злоупотреба алкохола је још један важан фактор који доприноси високој стопи самоубистава у Финској. Алкохол често погоршава депресију и може довести до импулсивних одлука, што повећава ризик, нарочито међу младима. Истраживања показују да су млади мушкарци из руралних делова Финске, који имају низак социоекономски статус, најподложнији овом проблему.
Овај дисбаланс између материјалног благостања и унутрашњег психолошког стања појединца указује на то да срећа није искључиво условљена спољашњим факторима. Важнији су лични односи, друштвена подршка и способност да се отворено говори о проблемима. Финска је предузела значајне кораке ка смањењу броја самоубистава, укључујући кампање за подизање свести о менталном здрављу и доступности психолошке помоћи, али ово остаје велики изазов за ову земљу која је, наизглед, једна од најсрећнијих на свету.
Милутин Недељковић / Васељенска
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.