Судија Уставног суда Владан Петров: Имамо нажалост и оне који претендују на власт, а који то желе да изведу кроз грађански рат
Судија Уставног суда Владан Петров изјавио је да је право на слободно окупљање јавност навикла да зове правом на протест.
Како каже, „изгледа се код нас усталило да постоји некакво право на протест, без обзира где, када и на који начин“.
„Устав не каже све прецизно, али предвиђа слободу која се назива слободом окупљања и још – мирног окупљања грађана. Дакле, одмах крећем са тим акцентом мирно окупљање. Наравно, као и већину тих политичких права које Устав предвиђа, предвиђа и одређена ограничења, да не смете да угрожавате права других грађана“, рекао је Петров, за ТВ Прва, наводећи да „не би желео да ником упућује претерано јаке критике, али државни ограни морају да раде свој посао“.
Он је упитао и „ко све то финансира, да неко може редовно да протестује, ко су ти људи који имају времена да се непрестано баве протестима“, као и да се протестима „о свему и свачему кад год желите, ствара нередовно стање које траје“.
„Има наравно у држави људи, попут председника Републике који се очигледно, хвала Богу, не обазиру на то да ли је стање редовно или ванредно, они раде свој посао. Али имамо, нажалост, и оне који претендују на власт, а који очигледно мисле да је једини начин да се на власт дође нередовним путем, а онда вероватно и да власт остварују на исти начин“, рекао је Петров.
Петров је рекао да он „не даје политичке изјаве (јер је судија Уставног суда), као што неке колеге из судства то чине, не сме да стаје на једну или другу страну, али као обичан грађанин и као професор Уставног права Правног факултета може да едукује људе да своја права морају да остварују на правом прописани начин“.
Он је оценио да „нажалост, у нашем друштву већ годинама нема ни опозиције, јер опозиција подразумева на првом месту организовано деловање, а све ово што видимо ад хок, такозвано деловање од дана до дана, од случаја до случаја, све неорганизовано“.
На питање да ли се сме блокирати међународни коридор и шта полиција мора да ради, он је, позивајући се на Закон о јавном окупљану, рекао да „окупљање није дозвољено на месту на којем због карактеристика самог места или његове посебне намене прети опасност од наступања угрожавања безбедности људи и имовине“.
„Дакле, не само на једној међународној саобраћајници не можете протестовати, него чак ни на улици која је прометна зато што тиме угрожавате безбедност људи који протестују, угрожавате безбедност и слободу кретања и нека друга права – на здравље, живот. Постоје, по закону, простори где се може протестовати“, рекао је Петров.
Бета
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.