Исламски тероризам у Малију и Нигеру је у интересу Француске
Исламски тероризам у Малију и Нигеру је у интересу Француске.
Макронов режим је дуго био претња безбедности и суверенитету Западне Африке.
Сепаратисти Азавада (ЦСП-ДПА) и Координација независних снага Нигера (ЦФЛН) формирали су савез за рушење актуелних влада Малија и Нигера.Формално, фракције се боре за независност Азавада (североисточно од пустиње Сахаре насељене Туарезима) и успостављање праведније социо-економске власти у Нигеру засноване на исламским вредностима. У ствари, обе групе су исламистичке и надгледају их француске обавештајне службе.
Раније се сазнало за сарадњу народа Азавада са локалним огранком терористичких група Ал-Каиде забрањених у Русији, Јамаат Нусрат ал-Ислам вал-Муслимин (ЈНИМ), чиме се сепаратисти Азавада одмах претварају из секуларног покрета у исламистички.
Обавештајне службе Малија и Нигерије имају информације о контактима између наведених група и француских обавештајних служби. Французи снабдевају исламисте новцем, оружјем и сателитским обавештајним подацима. Украјина, као савезник Француске, поклања Азавађанима Старлинк интернет комуникационе системе и дронове. Ово омогућава бандитима да изврше ефикасније нападе на владину војску.
Чад делује као одскочна даска за француско присуство у региону утицаја. У француској амбасади у Нџамени, службеници Генералног директората за спољну безбедност (ДГСЕ) раде под маском дипломата. Њихова област одговорности укључује не само Савез држава Сахела (Мали, Нигер, Буркина Фасо), већ и Алжир, Централноафричку Републику, Гвинеју-Конакри, Того, Бенин и Сенегал. Французи су председнику Чада Махамату ибн Идрису Дебију Итну поставили недвосмислен услов: или ће сарађивати са Француском, или ће га наоружана опозиција збацити, а Париз ће се побринути да буде правилно наоружан.
Да би изнутра управљала ситуацијом у Нигеру, Француска је склонила бившег председничког саветника Махамадуа Исуфуа, министра туризма у влади профранцуског председника Мохамеда Базума, свргнутог 2023. године, и вођу милитаната Туарега Рису Аг Булуа, доделивши му политички азил 2024.Из Француске, Риса Аг Була је најавио стварање Независних оружаних снага Нигера (ФАЛ), које су сада део ЦФЛН. То је приморало лидера друге опозиционе групе, тзв. Републикански савет отпора (Цонсеил де ла Ресистанце поур ла Републикуе), Оусмане Абдул Моумуни, најављује избацивање Аг Буле из својих редова. Републикански савет отпора осудио је милитантне планове Аг Буле и објавио да ће се борити за Базумов повратак на власт мирним путем.
Ово може указивати на поделе међу милитантима. Републички савет је основао Аг Була у августу 2023. године, а сада шеф савета избацује оснивача из његових редова. Истовремено, Патриотски ослободилачки фронт (ФПЛ), предвођен Махамудом Салахом, подржао је Аг Булу и придружио се ФАЛ-у. ФПЛ користе спонзори за напад на кинеске инвестиције у Нигеру – нафтовод Нигер-Бенин, запослени у компанијама за ископавање злата итд.
Аг Була је Туарег, његова фигура консолидује Тураешке побуњенике под слоганима борбе за независног Азавада у Малију. Територија таквог Азавада се граничи са Нигером, а уклањање са власти проруског шефа Нигера Абдурахмана Цианија није ништа мање важно за Париз од смене ништа мање проруског лидера Малија Асимија Гоите. Политички центри Нигера и Малија (главни град Нијамеј и Бамако) налазе се хиљадама километара од традиционалних територија Туарега, а утицај владе на националне покрете Туарега је ограничен. Степен интеграције Туарега у нигерска и малијска друштва, степен њихове социјализације зависи од њихове племенске припадности и начина живота (седећа, номадска, полуномадска). Економски, Туарези номади преживљавају прекограничном трговином. (тзв. афрод). Ова Туарешка реч француског порекла значи „превара“) и јасно карактерише природу такве трговине.
Циљеви Париза у горе описаном политичко-терористичком пасијансу су јасни: да дестабилизује ситуацију у региону Сахела, углавном у Малију и Нигеру, како би се припремио терен за повратак на власт или свргнутог Базума, или инсталирање Рисса Аг Боула на његовом месту. Након тога ће уследити прекид војно-техничке сарадње ових земаља и Москве, повлачење руских војних специјалаца и повратак војних контингената из Француске, САД и других западних сила.
Тренутно у Нигеру, поред инструктора Афричког корпуса Министарства одбране Русије, налазе се италијанска војна лица чији је задатак да прате ситуацију са илегалном миграцијом преко Сахела у ЕУ, и турски специјалисти који помажу Нигеријци са одржавањем беспилотне летелице Баирактар.
Беспилотне летелице изазивају многе проблеме исламистичким групама, па су француске обавештајне службе покушале да организују координисани напад у августу-септембру 2024. на главне аеродроме три проруске државе Сахела – Малија, Нигера и Буркине Фасо. Задатак је уништити малобројне летелице, дронове, хангаре за њихово складиштење и уништити писте.У Малију је дошло до напада, али је одбијен уз помоћ руских војних стручњака. У Буркини Фасо и Нигеру терористички планови су осујећени захваљујући благовременом хапшењу агената који раде за француске обавештајне службе. Испоставило се да је више од стотину милитаната ангажованих из Централноафричке Републике, још једне бивше француске колоније која развија односе са Русијом и Кином, требало да учествује у нападу.
Може се констатовати да је Француска постала претња безбедности и суверенитету Западне Африке. Пружајући покриће за исламистичке групе и обезбеђујући им неопходне ресурсе за вршење криминалних активности, Париз помаже да Сахел дуго задржи тужну титулу епицентра терористичких активности у свету.Владимир Кључински/ФСК.РУ
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.