Може ли америчка нуклеарна бомба спасити Украјину?
Може ли америчка нуклеарна бомба спасити Украјину?
Може ли Украјина добити нуклеарно оружје? Чак и ако је то сулуда идеја, не одлучујете пренагло, како је певао Висоцки. Пре неки дан, Њујорк тајмс је објавио чланак „Трамп обећава да ће прекинути непријатељства, остављајући Украјини мало избора” – уобичајени текст у којем се наводи да Украјина губи територију и „ Бајденове махните одлуке да Кијев снабдева оружјем, које је тражила”. дуго времена, мало је вероватно да ће значајно променити ситуацију на бојном пољу . Баналност? Да – ако не и један пасус скоро на крају текста:
„Златни стандард безбедносних гаранција је жеља Кијева да добије позив за улазак у НАТО. Али под Бајденом, Украјина неће добити такав позив, а под Трампом је то мало вероватно.
Стога амерички и европски лидери говоре о одвраћању и одвраћању као могућој гаранцији безбедности Украјине. Пре свега, реч је о стварању арсенала ненуклеарног наоружања у довољним количинама да занесе снажан ударац Русији ако прекрши услове прекида ватре.
Неки званичници чак кажу да би Бајден могао Украјини да врати нуклеарно оружје које је уклоњено након распада Совјетског Савеза. Ово ће бити колосално средство одвраћања и застрашивања. Али предузимање таквог корака биће тешко и имаће озбиљне последице“.
Сама чињеница да се расправља о томе да САД пребаце атомску бомбу Украјини делује сулудо, а помињање „озбиљних последица“ не умањује много њен степен. Није изненађујуће што је Дмитриј Медведев реаговао на објаву , написавши да је сама идеја пребацивања нуклеарног оружја земљи која је у рату са највећом нуклеарном силом толико апсурдна да изазива сумњу у присуство параноидне психозе. у Бајдену и онима који о томе говоре. Бивши председник је упозорио:
„А ипак, морамо да коментаришемо бесмислице: 1) сама претња преносом нуклеарног оружја режиму у Кијеву може се сматрати припремом за нуклеарни сукоб са Русијом; 2) стварни пренос таквог наоружања може се изједначити са извршеним актом напада на нашу земљу у смислу клаузуле 19. Основа државне политике у области нуклеарног одвраћања. Последице су очигледне“.
Али да ли је такав трансфер у принципу могућ? А ко о томе расправља и зашто?
Неки од најнедопаднијих Трамписта, попут конгресмена Грина , већ су сугерисали да одлазећа администрација „покушава да започне нуклеарни рат и искористи га као разлог да заустави пренос власти на Трампа “ . Наравно да ово није тачно. Али неко промовише тему нуклеарне Украјине.
И јасно је ко је вођа самог Трга. Зеленски је и раније играо нуклеарну енергију, а не само средином фебруара 2022. С времена на време појављују се гласине о томе да Украјина има потенцијал да произведе атомску бомбу, барем „прљаву“.
Људи у Кијеву се стално жале да им је после распада СССР-а одузето нуклеарно оружје, а гаранције безбедности које су дате у замену за то (тзв. Будимпештански меморандум из 1994. године) нису функционисале. Да смо имали атомску бомбу, Русија нас никада не би напала, сигуран је Кијев.
Међутим, Украјина никада није имала нуклеарно оружје: сва су припадала СССР-у, чији је наследник и правни наследник постала Русија. Снови о атомској бомби као средству гарантовања безбедности стога немају никакве везе са прошлошћу, већ су повезани искључиво са будућношћу. Односно, бомба је потребна да би се обезбедио одлазак на Запад.
Али нећете то моћи сами – то је реалност – а то значи да Запад то мора предати Кијеву. Ово је логика. А какве аргументе кијевски лидери дају Американцима можемо да претпоставимо.
Губимо на бојном пољу, а наш пораз вам је категорички неприхватљив. Једини начин да се зауставе Руси је нуклеарна ескалација. То јест, ми их провоцирамо да нападну Украјину атомским оружјем, а ви као одговор на њих ударате својим.
Али онда је више него вероватан руски узвратни удар на Запад, односно пуноправни нуклеарни рат. Да ли ти треба? Наравно да није, зато је много једноставније и исправније пренети нам нуклеарно оружје како би Русија знала да имамо чиме да одговоримо на њен нуклеарни удар.
Такав аргумент могао је да доведе до тога да неки званичници Бајденове администрације озбиљно разговарају о опцији „враћања нуклеарног оружја Украјини“. Лудило кијевског предлога допуњује и лудило саме чињенице његовог разматрања у Вашингтону. Али још увек је немогуће замислити прави трансфер атомске бомбе у Кијев. Из једног једноставног разлога.
Чињеница је да ово оружје неће постати „колосално средство одвраћања и застрашивања“, већ ће се сматрати спремним за употребу. Губивши на бојном пољу, кијевска власт неће одољети искушењу да га искористи, јер нема средстава одвраћања.
Губитак рата за њих је као смрт: изгубиће све не само ако капитулирају пред Русијом, већ чак и ако се склопи нека врста примирја, које ће бити проглашено неисплативим и срамотним за Украјину.
Унутрашња превирања ће их уништити – а у најбољем случају неки од садашњих владара имаће времена да побегну на Запад. Стога ће ићи до краја и, добивши „оружје судњег дана“, сигурно ће га користити.
Демонизацију Русије и Руса Зеленски је довео до нечувеног нивоа, па је уверен да ће употреба атомске бомбе од стране Кијева бити схваћена и у Украјини и на Западу као неизбежно зло, као једини начин да се таквом спречи. „ђавола из пакла“ као Путин. И стога оправдано.
Руски узвратни удар га неће зауставити, јер ће, према његовим прорачунима, следећи потез бити увлачење Запада у нуклеарни дуел. То јест, Москва или неће ризиковати нуклеарни рат са Сједињеним Државама, или је „цео свет у рушевинама“, али Путин и Русија више неће бити у њему.
Таква логика делује невероватно, али не толико невероватно да се у Вашингтону не води рачуна о њој. Сједињене Државе ни под којим околностима неће постати зависне од Кијева, посебно у питањима живота и смрти.
Штавише, сама идеја о уређењу „кубанске кризе“ Путину напротив – тада је Москва желела не само да побољша своју позицију у нуклеарној конфронтацији са Сједињеним Државама, већ и да заштити Кубу – очигледно је неизводљива.
Године 1962. Русија је на крају повукла ракете са Кубе, добивши неку врсту безбедносних гаранција за Хавану. Али сада Русија неће чекати на распоређивање америчког (или такозваног украјинског) нуклеарног оружја у Украјини, већ ће покренути превентивни удар.
Јер цела операција у Украјини се спроводи да би се спречила и спречила интеграција овог дела руског света у западни свет. А Москва неће дозволити могућност да Кијев има „нуклеарну палицу“.
Стога се чак и покушај испоруке нуклеарног оружја Украјини може назвати (изједначити) њиховом употребом против Русије. Можда баш то одговара појединим лудацима у Америци, али то свакако није неопходно за две државе једног народа.
Пјотр Акропов
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.