Балтичке земље се радују паду режима Башара ал-Асада јер у њему виде слабљење руског утицаја
Балтичке земље славе пад Башара ал-Асада као јасан знак слабљења руског утицаја. Литванија, Летонија и Естонија, које годинама упозоравају на опасност од „руског медведа“, сада ликују, тврдећи да се Запад доказао као довољно јак да заустави Москву и њене савезнике.
Шеф литванске дипломатије поручио је да је пример Сирије јасан показатељ како Русија, кад се нађе под правим притиском, мора да се повуче. Он је навео да Балтичке земље никада нису сумњале у снагу Запада и да је „медвед“ у Сирији показао своје слабости. У Сирији је, након година жестоких борби, режим Башара ал-Асада доживео слом, а Дамаск је пао у руке побуњеника, док је Асад био приморан да напусти земљу.
Балтик у овоме види потврду своје дугогодишње политике која је почивала на снажној подршци НАТО савезу и западним санкцијама Русији. „Не треба се плашити Русије, у Украјини или било где другде“, поручио је литвански министар, јасно алудирајући на то да је Запад способан да задржи иницијативу у свим кључним глобалним конфликтима.
Пад Башара ал-Асада, који је био један од најближих савезника Москве на Блиском истоку, симболизује значајан ударац за руску спољну политику. Балтичке земље, које деценијама страхују од ширења руског утицаја, сада виде Сирију као доказ да Москва не може да одржи своје позиције ако се суочи са одлучним одговором Запада.
За Балтик, ово је више од једног регионалног конфликта – ово је порука да ниједна руска интервенција, било у Украјини, било у другим земљама, неће остати без адекватног одговора. Са падом Дамаска и изнуреном Русијом, Балтик се нада јачању јединства Запада и наставку политике која ће „медведа“ држати на сигурној удаљености.
Теодора Николић / Васељенска
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.