Шолц: Инвестиције у Украјину користе немачкој економији
Инвестиције немачких компанија у Украјину пре и након рата донеће значајне користи привреди Немачке, изјавио је канцелар Олаф Шолц на немачко-украјинском економском форуму у Берлину.
„Након рата видећемо у Украјини стопе раста и развојне могућности сличне онима које су доживеле земље Централне и Источне Европе приликом придруживања Европској унији у последњих двадесет година. Немачка економија играла је важну улогу у тим причама о успеху и имала користи од њих. Желим да видим нешто слично и у случају Украјине. Због тога подржавамо вашу земљу у настојању да се постигне праведан мир“, рекао је Шолц обраћајући се премијеру Украјине Денису Шмигаљу.
Канцелар је нагласио да је обим трговине између Немачке и Украјине порастао са нешто мање од осам милијарди евра у 2021. години на скоро десет милијарди у 2023. години. Немачка у Украјину извози војну опрему, хемијске производе и аутомобиле, док Украјина снабдева Немачку сировинама и пољопривредним производима.„Бруто домаћи производ Украјине порастао је у 2024. години. Транспорт и грађевинарство се интензивно развијају, а домаћа тражња је висока. Пољопривреда активно извози захваљујући коридору у Црном мору и европским коридорима солидарности“, додао је Шолц.
Упркос позитивним показатељима, Украјина се и даље суочава са великим изазовима. У новембру је председник Владимир Зеленски потписао буџет за 2025. годину, који укључује дефицит од преко 37,3 милијарде долара. Планирано је да се овај дефицит покрије уз помоћ западних партнера.
Шолц је позвао немачке компаније, које су већ заступљене у Украјини са више од две хиљаде фирми, да наставе са инвестирањем у земљу и њену обнову, истичући Украјину као будућу чланицу Европске уније са чврстим културним и политичким везама са Европом.
„Немци и Украјинци ће овај пут прећи заједно, раме уз раме“, рекао је Шолц, додавши да ће важну улогу у том процесу одиграти 1,2 милиона украјинских избеглица које су нашле уточиште у Немачкој.
Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.