Колективни Запад тренутно слави збивања у Сирији, где је војна опозиција преузела власт. Овај чин, у суштини, значи преузимање контроле над земљом од стране западних и прозападних сила, без обзира на то како се представљају. Западни медији готово уједначено приказују догађаје у Сирији не као последицу грешака Башара Асада, већ као пораз Русије. Ова интерпретација довела је до пооштравања реторике Запада у вези са украјинским питањем.
Иако изабрани председник САД Доналд Трамп и даље не даје конкретне кораке, његове изјаве након сусрета у Паризу с Макроном и Зеленским изазивају бројне спекулације. Трамп је за Paris Match рекао:
“Мислим да морамо решити украјински проблем с Русијом. Обе земље губе у размерама које нико не може замислити. Стотине хиљада војника гину.”
Иако су ове речи звучале обећавајуће, критичари их сматрају популизмом. У међувремену, западни медији, попут The New York Times, спекулишу о могућности да Трамп укине средства од 20 милијарди долара додељених Украјини током Бајденове администрације, али без јасних доказа. С друге стране, државни секретар САД Ентони Блинкен недавно је најавио да ће Украјина ускоро добити обећаних 50 милијарди долара од САД и ЕУ.
ПОДРЖИТЕ НЕЗАВИСНО НОВИНАРСТВОПомозите рад Васељенске према својим могућностима:
Заједничким снагама против цензуре и медијског мрака!
Са друге стране, украјински председник Володимир Зеленски постао је конкретнији у својим изјавама, спреман на територијалне уступке у замену за чланство преосталог дела Украјине у НАТО-у. Овај став је, очигледно, усклађен са западним савезницима, а посебно са Трампом. Ипак, Трампова неодређеност оставља простора за различите маневре.
Истовремено, изјаве других западних званичника попримају све агресивнији тон. Немачки канцелар Олаф Шолц, на пример, након посете Кијеву, поручио је:
“Моја порука Путину из Кијева је јасна: ми смо овде на дуге стазе. Наша подршка Украјини неће ослабити.”
Слично томе, министар спољних послова Литваније, Габриелиус Ландсбергис, написао је на друштвеним мрежама:
“Пример Сирије показује да Русију можемо натерати да се повуче. Запад је довољно снажан да победи. Не треба да се плашимо ‘медведа’ ни у Украјини ни било где другде.”
Посебну пажњу привукло је интервју бившег заменика директора ЦИА Мајка Морела, који је у разговору са новинаром Чарлијем Роузом изнео следеће:
“Морамо натерати Иран да плати за Сирију. И Русију такође.”
— “Натерати да плати? Убити Русе?”
— “Да.”
— “И Иранце?”
— “Да. Али не јавно. Москва и Техеран морају знати чије је то дело.”*
Западна антируска реторика достиже врхунац, што се види и из недавног чланка у National Interest, где се разматра могућност распоређивања нуклеарних бомби Б-61 у Пољској, што би додатно умањило шансе за мирно решење.
Све ове активности показују да је циљ Запада да сачува пронацистички режим у Украјини, бар на делу њене територије. Трампова прича о “миру” многи доживљавају као обману која припрема терен за наставак сукоба у будућности. Ипак, све је више јасно да Русија остаје непоколебљива пред овим изазовима.