Ко је био Ле Пен: Једини западни политичар који посетио Србију током НАТО бомбардовања, противник независног Косова!
Жан-Мари Ле Пен, историјски лидер и оснивач француског „Националног фронта“, преминуо је, а остаће упамћен као један од ретких западних политичара који је искрено волео Србију и подржавао је у најтежим тренуцима. Ле Пен је током своје дуге политичке каријере увек истицао пријатељство са српским народом, а његов ангажман током НАТО бомбардовања 1999. године остаће посебно запамћен.
За време бомбардовања Србије, Ле Пен је био један од ретких гласова у Европи који је отворено критиковао агресију западних земаља и јавно протестовао против акција НАТО-а. У том периоду је посетио Србију како би исказао солидарност са нашим народом, а његове речи тада су оставиле снажан утисак – осудио је бомбардовање као “ужасан и неправедан чин”, упозоравајући да ће дугорочне последице тог сукоба бити озбиљне.
У интервјуима које је давао годинама касније, Ле Пен је наставио да подржава Србију и осуђује улогу Запада у региону. Крајем 2018. године, у разговору са новинарима у својој вили у Сен Клуу, поново је подвукао да су Албанци демографском снагом, уз помоћ Запада, избацили Србе са њихове територије. Формирање тзв. војске Косова оценио је као непотребан чин који је у функцији америчких интереса, називајући Косово „америчком колонијом“.
Ле Пен је у разговорима често истицао да Француска треба да подржава територијалну целовитост Србије и очување њеног идентитета. Његов став о уласку Србије у Европску унију био је јасан – никада не треба одустати од принципа, чак ни под условом дипломатских уступака. „Не треба попуштати. Бити свој“, поручивао је Ле Пен, подсећајући на важност националног суверенитета.
У његовом кабинету, поред иконе Светог Георгија, стајао је и Путинов календар и монографија Иље Глазунова, што је говорило о његовим блиским везама са православним светом. На крају, Жан-Мари Ле Пен је изразио жељу да односи Француске и Србије поново буду онакви какви су били некада – пријатељски и снажни, као у време савезништва током Првог светског рата.
Васељенска
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.