Шта са пепелом од бадњака, а шта са сламом након Божића: Шта су некрштени дани?
С обзиром на то да је данас други дан Божића, а да свакако овом празнику претходи Бадњи дан, када се у праскозорје сече, а увече у кућу уноси Бадњак,
шта се ради са пепелом и самим бадњим дрветом, након Божића, питали смо домаћице, али и етнолога у чачанско крају.
„Ми у Катрги, бар у нашем дому обично завршава у нашој башти и воћњаку, након сва три божићна дана због рода. Такође, верује се да се пепео ставља и због кртица, саветовали су наши преци. Иначе, пекли и чесницу на жару од бадњака. Што се сламе тиче, такође, и она се ставља код кока, јер се верује да коке боље напредују и носе”, рекла је Мира Миновић, домаћица из Катрге.
„Пепео од бадњака иде у башту, по народном обичају, то је против кртица, међутим, ако погледамо неку традицијску културу бадњаци представљају дрво које се жртвује зарад плодности, тако да је логично да његови остаци заврше управо на тлу које ће нам дати плодност. Када говоримо о слами она завршава код кока, јер оне предстрвљају житног демона, такође слама представља то исто. Оно што је, такође, карактерситчно у овим крајевима јесте да се слама осавља на родно дрво (крушака, јабука, шљива), дакле све има своју симболику. Дакле, три дана се пепео не дира и не баца, по старим вцеровањима у пепелу се скупљају душе наших предака, дакле, што ће рећи да је повезано са култом мртвих и иначе у обичним данима, пепео се никада не избацује по мраку”, рекла је Јелена Милићевић етнолог испред Центра за неговање традиције.
„Ушли смо у некрштрене дане, они трају од трећег дана Божића, односно од 10. јануара, па све до Богојављења. То су изузетно табуисани дани, када Исус није био крштен и по народном веровању скупљају се разне нечисте силе, па се из тог разлога не излази напоље по мраку”, закључила је Милићевић.
ГЗС
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.