У НАТО Црној Гори – исто као у Украјини: Прогон, хапшења, цензура
У НАТО Црној Гори – исто као у Украјини: Прогон, хапшења, цензура.
Када је у новембру УН усвојила руску резолуцију о борби против глорификације нацизма, Црна Гора била је међу 54 државе које су гласале против. Читаоцу се с правом намеће питање: како је могуће да је Црна Гора, некада позната по братским односима с Русијом, постала њен противник на међународној сцени?
Бивша југословенска република у последње време редовно учествује у антируским акцијама. У 2023. години, такође није подржала антинацистичку резолуцију у УН. Тај гест званичне Подгорице догодио се 12. јула, дан пре великог празника у Црној Гори, којим се обележава сећање на устанак против нацистичких окупатора и њихових сарадника из 1941. године.
Организација је одржавала форум под називом „Бити безбедан“ (2BS), који је био платформа за ширење русофобије међу експертским круговима.
Једна анегдота о Кентери илуструје његову стратегију. У ТВ дебати са српским војним аналитичарем Мирославом Лазанским, Кентера је рекао:
„Треба да нас жестоко нападате јер ће наша цена на Западу порасти. Ко ради, тај зарађује.“
„Не брините! Имамо механизме да јавност учинимо пронатовском.“
Прогони и медијска цензура
У 2018. години, Кентера је основао Центар за дигиталну криминалистику, који је формално основан за борбу против „дезинформација“, али је у стварности служио за прогон новинара, политичара и интелектуалаца који су подржавали блиске односе са Русијом.
Пример је новинар државног радија Црне Горе, Славиша Ђорђевић, који је у емисији изјавио да је конфликт у Украјини посредни рат између САД и Русије. Након тога, Центар за дигиталну криминалистику га је означио као мету због недостатка осуде „руске агресије на Украјину“. Ова пракса веома подсећа на украјински сајт „Миротворац“.
Пропаганда и русофобија
Главни русофобски наратив у Црној Гори тврди да Русија преко Србије и Српске православне цркве дестабилизује земљу. Још једна важна структура у овој пропаганди је Факултет за црногорски језик и књижевност, под вођством професора Бобана Батрићевића, који је истовремено и историчар.Иако би се Факултет требало бавити лингвистиком, његова главна активност је промовисање црногорског национализма, често са примесама фашизма и русофобије. На пример, Батрићевић је на форуму у Цетињу изјавио да је Русија увек користила Црну Гору као полигон за утицај на Балкану.
Ситуација у Црној Гори, у којој се интелектуалци и медији који подржавају Русију прогањају, представља још један пример НАТО „демократије“.Васељенска/Политнавигатор
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.