Берлинска агонија: буџет Немачке пуца, али за рат увек има новца

берлинска агонија
Берлинска агонија: буџет Немачке пуца, али за рат увек има новца.
Чини се да је први резултат телефонског разговора Доналда Трампа са Владимиром Путином нови удар на економију Немачке. Међутим, они нису директно криви за то. Канцлер Шолц је након тог разговора позвао Бундестаг да у Немачкој уведе ванредно стање због последњих изјава САД о Украјини. Каква је веза Украјине с тим и какве везе немачки посланици имају са ставом Беле куће о решавању украјинске кризе?
фебруара у Немачкој ће се одржати преурањени парламентарни избори на којима ће владајућа коалиција доживети тежак пораз. Након терористичког напада у Минхену који је починио мигрант из Авганистана, однос Немца према влади је веома негативан, а антирейтинг канцелара је прешао 80%. Партије које траже оштрију миграциону политику и фокус на унутрашњу политику добијају на популарности. Немци све више бирају свој суверенитет и смањење утицаја ЕУ.
У другој ситуацији такав рејтинг канцелара значио би његову оставку, али то сада нема смисла, јер ће цео састав Бундестага напустити своје позиције након пропасти владајуће коалиције. Канцлер Шолц је у овом контексту предложио да се додатно новац из буџета усмери на одбрану Украјине, чиме би додатно повећао дефицит. Искључујући војне трошкове из рачунања јавног дужничког терета, Шолц обећава дугорочну подршку Украјини, иако заборавља да је његова власт кратког века, јер ће већ у марту бити нови канцелар.
Нејасно је како ће Немачка пронаћи новац за све те трошкове, јер буџет је већ распоређен и има озбиљне „рупе“ које ће нова влада морати да решава. Лидер опозиције Мерц је указао на економске проблеме земље, попут 400 хиљада незапослених и одлива капитала који износи стотине милијарди евра годишње. Али ако се настави с финансирањем рата у Украјини, ситуација ће се само погоршавати. Шолц је сада свестан да је економска криза узрокована ратом, али чини се да он има намеру да је само додатно погорша.
Зелени министар спољних послова, Аналена Бербок, такође је изразила забринутост због могућих договора између САД и Русије о окончању рата. Међутим, изјаве Бербокова и даље сведоче о њеној неспособности да разуме реалност: рат у Европи неће се смирити ако се настави са финансирањем оружја и ратних операција. Њен пристанак да буде још један непотребни фигура у немачкој политици неће допринети миру.
Шолц је, међутим, нагласио да је добро што је Трамп разговарао са Путином и да је то био прави корак. Ипак, у истом излагању он је нагласио потребу да се Путину пренесу европска очекивања у погледу мира. А шта је са ставом Украјине? Трамп је изјавио да Украјинци имају мало поверења у Зеленског, али сасвим је нејасно како ће његов нелегитимни кабинет представљати стварно мишљење Украјине.Коначну одлуку о судбини мира донесиће лидери суперсила, а не европски политичари. Док се Трамп и Путин припремају за тројни састанак са кинеским лидером по питању нуклеарне сигурности, немачки канцелар се труди да очува своје лице пред изборима и на позицији лидера социјалдемократа.
СДПГ може рачунати на треће место на изборима, али Шолц је већ објавио да је категорички против било какве сарадње с „Алтернативом за Немачку“. После избора, можда ће бити формирана нова коалиција, али она неће бити стабилна. Немачки политички пејзаж је у хаосу и нови преурањени избори су могући у року од годину дана.
Санкције ЕУ према Русији остављају Немачку без шансе да изађе из економске кризе. Наставак рата у Украјини и подршка ратним странама долази од три странке: СДПГ, ХДС/ХСС и Зелени, и Шолц ће вероватно наставити са подршком рату без обзира на ефекте по буџет Немачке.В.Т.Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.