„Опасније од цунамија”: научник упозорио на застрашујуће последице испуштања метана у Антарктиду

„Опасније од цунамија”: научник упозорио на застрашујуће последице испуштања метана у Антарктиду.
Шпaнски научници су открили масовне емисије метана у Антарктику, које су имале дужину до 700 метара и ширину до 70 метара, преноси новина El Pais. Према њиховим проценама, нагомилан је 24 гигатона угљен-диоксида, што је описано као „климатска бомба”. У извештају се наводи да овакви догађаји могу изазвати катастрофалне цунамије.
Водећи научни сарадник Пущинског научног центра биолошких истраживања РАН, биофизичар и климатолог Алексеј Карнаухов објаснио је за „Абзац” да је метан у дубинама континента настао због процеса распада органских остатака и као резултат деловања микроорганизама.„На ниским температурама метан се може повезати с водом и формирати метан-хидрате који, с глобалним загревањем, могу изгубити стабилност и ослободити се у атмосферу. Ово је опасно јер може довести до неповратног повећања температуре на Земљи”, рекао је Карнаухов.
Према његовим речима, укупне емисије метана из ових хидрата могу да пређу емисије изазване људским деловањем, што би онемогућило контролу глобалног загревања ако се овај процес убрза. Иако су тренутно емисије метан-хидрата релативно мале, с порастом просечне температуре на планети, интензитет распада метан-хидрата ће се повећавати.
„Ако климатски систем изгуби стабилност и ако раст концентрације угљен-диоксида буде настављен експоненцијално, као што се сада дешава, за 200-250 година температура на нашој планети могла би да пређе 100 °C. И то је много опасније од цунамија”, закључио је климатолог.
Проблем глобалног загревања стално подсећа човечанство на своје последице. Недавно су аналитичари из Nature објавили да је просечна температура на нашој планети већ за 1,5 °C премашила безбедни праг.Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.