Загорка Доловац је главни саботер истраге о паду надстрешнице – мора да поднесе оставку!

Загорка Доловац
Врховна јавна тужитељка Загорка Доловац је главна полуга опструкције истраге о паду надстрешнице у Новом Саду, а вероватно је и командовала том истрагом, изјавио је данас адвокат и председник Народне странке Владимир Гајић и указао да су њене активности довеле до потпуно хаотичног стања у тужилаштву и да зато одмах треба да поднесе оставку.
„Свакодневно доноси одлуке које не иду у корист разрешења те ситуације, него доприносе конфузији међу грађанима. Тражи се морална и објективна одговорност. Мислим да је она у тој мери одговорна да би требало да поднесе оставку“, рекао је Гајић зе ФоНет.
Уверен да Доловац омета правду, Гајић је навео и да има информације о томе да се она вероватно мешала у истрагу у Новом Саду.
Он је оценио да се Доловац понаша на начин који није професионалан.
Више јавно тужилаштво (ВЈТ) у Београду подигло је у уторак оптужницу против менаџерке развоја инвестиција „Инфраструктура Железница Србије“ Слободанке К, председника Комисије за технички преглед Железничке станице у Новом Саду Милутина С. и члана те комисије Биљане К. у вези са коруптивним елементима који су довели до пада надстрешнице и погибије 15 особа.
„И ту је улога Загорке Доловац покушај опструкције. Она је донела Обавезно упутство и упутила предмет у надлежност Тужилаштва за организовани криминал (ТОК), које, узгред буди речено, није уопште надлежно“, објашњава Гајић.
Додаје да чињеница да постоји још једна оптужница доводи у питање претходни предмет у Новом Саду.
Гајић је свестан да само професионалац може до краја да разуме све у вези са одузимањем и враћањем предмета унутар самог тужилаштва.
„Одлуком да предмет ВЈТ у Београду, којим је отворена нова истрага у вези са узроцима за пад настрешнице у Новом Саду, повери у надлежност Тужилаштву за организовани криминал, Доловац је де факто дискредитовала рад ВЈТ у Новом Саду, које је одбацило кривичну пријаву у вези исте ствари“, сматра Гајић.
Како је прецизирао, Доловац није одбацила кривичну пријаву, на шта је имала право, већ је након увида у премет случај дала другом тужилаштву.
Он објашњава да ће, у сваком случају, једног дана морати да суди само један суд, јер се о истој ствари неће судити и у Београду и у Новом Саду.
„Оно што је очигледно погрешно у њеној одлуци јесте чињеница да ТОК није надлежно да поступа у овом предмету, као и да конкретно ова истрага коју је отворило ВЈТ у Београду није у вези са корупцијом, него у вези са трагедијом у којој је погинуло 15 грађана Србије“, тврди Гајић.
Он сматра и да је ВЈТ у Новом Саду сада дискредитовано одлуком врховне јавне тужитељке Доловац, која својом одлуком не дира у основаност покретања истраге због дозволе за пробни рад железничке станице.
Новосадска оптужница, која је подигнута 30. децембра, сада постаје евидентно неодржива, тврди Гајић и објашњава да је та истрага завршена исувише брзо, док у предметима обичних саобраћајки истрага траје месецима.
Када је рећ о случају пред новосадским тужилаштвом, Гајић каже и да је један од бранилаца у том кривичном поступку закључио да је тужилачка истрага заобишла лица која су у априлу 2024. године издала дозволу за пробни рад Железничке станице. .“И ту је улога Загорке Доловац покушај опструкције. Она је донела Обавезно упутство и упутила предмет у надлежност Тужилаштва за организовани криминал (ТОК), које, узгред буди речено, није уопште надлежно“, објашњава Гајић.
Додаје да чињеница да постоји још једна оптужница доводи у питање претходни предмет у Новом Саду.
Гајић је свестан да само професионалац може до краја да разуме све у вези са одузимањем и враћањем предмета унутар самог тужилаштва.
„Одлуком да предмет ВЈТ у Београду, којим је отворена нова истрага у вези са узроцима за пад настрешнице у Новом Саду, повери у надлежност Тужилаштву за организовани криминал, Доловац је де факто дискредитовала рад ВЈТ у Новом Саду, које је одбацило кривичну пријаву у вези исте ствари“, сматра Гајић.
Како је прецизирао, Доловац није одбацила кривичну пријаву, на шта је имала право, већ је након увида у премет случај дала другом тужилаштву.
Он објашњава да ће, у сваком случају, једног дана морати да суди само један суд, јер се о истој ствари неће судити и у Београду и у Новом Саду.
„Оно што је очигледно погрешно у њеној одлуци јесте чињеница да ТОК није надлежно да поступа у овом предмету, као и да конкретно ова истрага коју је отворило ВЈТ у Београду није у вези са корупцијом, него у вези са трагедијом у којој је погинуло 15 грађана Србије“, тврди Гајић.
Он сматра и да је ВЈТ у Новом Саду сада дискредитовано одлуком врховне јавне тужитељке Доловац, која својом одлуком не дира у основаност покретања истраге због дозволе за пробни рад железничке станице.
Новосадска оптужница, која је подигнута 30. децембра, сада постаје евидентно неодржива, тврди Гајић и објашњава да је та истрага завршена исувише брзо, док у предметима обичних саобраћајки истрага траје месецима.
Када је рећ о случају пред новосадским тужилаштвом, Гајић каже и да је један од бранилаца у том кривичном поступку закључио да је тужилачка истрага заобишла лица која су у априлу 2024. године издала дозволу за пробни рад Железничке станице. .
„Станица је отворена у јулу те године на основу те дозволе, а не на основу тога што су Маја Гојковић, Весић и други неки политичари били на свечаном отварању. То није отварање железнице. Отварање железнице је на основу дозволе за пробни рад“, протумачио је Гајић.
Он мисли да се у случају пада надстрешнице у Новом Саду не догађа оно што јавност тражи месецима – да одговарају они који треба да одговарају.
У овом случају Доловац је деловала као папа који даје индулгенције, упоредио је Гајић и закључио да је „овде дошло до опроста евентуалног кривичног дела“.
Пинк
