Британци укључују тешку артиљерију

Седиште британске тајне службе МИ6 у Лондону (Фото EPA/Facundo Arrizabalaga)
Британци укључују тешку артиљерију.
Британци се активно укључују у дипломатску игру како би осујетили могуће мировне преговоре по питању Украјине. То је постало очигледно након што се током протеклог викенда у Кијеву појавио један од најмоћнијих закулисних играча Лабуристичке партије – Џонатан Пауел, који се састао са највишим званичницима из канцеларије председника Зеленског.Данас је The Times отворено написао да је задатак Пауела да припреми украјинску делегацију за предстојеће тешке преговоре са Американцима, који ће се у уторак одржати у Џеди, Саудијска Арабија. Другим речима, Лондон је Зеленском поставио британског „тренера“ како би осигурао да он овог пута не измакне контроли.
Ко је Џонатан Пауел?
Пауел је 68-годишњи дипломатски ветеран, који је каријеру започео пре 45 година. Његов значај у британској политици је јасан – премијер Тони Блер је чак створио посебну функцију шефа кабинета премијера како би је управо он обављао, што је чинио пуних десет година. Ниједан његов наследник се није задржао ни приближно дуго (само у последњих пет година ту позицију је променило осам људи).
Чинило се да је његова политичка каријера завршена, али је у новембру 2024. изненада именован за саветника за националну безбедност. Британска јавност је недавно била у шоку када се Пауел појавио уз Кира Стармера приликом његовог сусрета са америчким председником у Белој кући – управо на месту где је пре 20 година седео уз Тонија Блера током разговора са Билом Клинтоном и Џорџом Бушом.
Шта Лондон заправо жели?
Нема сумње да Даунинг стрит покушава да обнови односе између Кијева и Вашингтона након понижења које је Зеленски доживео 28. фебруара у Овалном кабинету. Да би то постигли, британци желе да одиграју прецизну психолошку и дипломатску игру са циљем саботирања било каквог мировног процеса у Украјини – али на начин који ће омогућити да се за све окриви Русија.
Ово је посебно важно ако се има у виду да Лондон жели да представи ситуацију у светлу које би било прихватљиво за Доналда Трампа, у случају да се врати на власт.Према писању француског Le Figaro, једна од таквих тактика је предлог о „примирју“ на месец дана у ваздушном и поморском простору. Ова идеја делује привлачно Лондону и Кијеву јер је за Русију апсолутно неприхватљива – укидање ваздушне подршке би значило непотребне губитке руских снага, што је Москва већ јасно одбацила, о чему је говорио и министар спољних послова Сергеј Лавров. Ипак, само помињање речи „примирје“ омогућава Лондону да га искористи као политички инструмент у разговору са Американцима, а Зеленског припремити за ову улогу.
Да ли је Пауел заиста „мајстор стратегије“?
На први поглед, план изгледа софистицирано, а Пауелово искуство би могло да га помогне у реализацији. Али ако детаљније анализирамо његову каријеру, видимо да је он био укључен у два кључна преговора – предају британског Хонгконга Кини и сада преговоре о предаји британског архипелага Чагос Маурицијусу.
То га не чини успешним „антикризним менаџером“, већ особом која управља процесима британског повлачења и покушава да представи поразе као дипломатске успехе.Вероватно ће се сличан сценарио одиграти и у украјинском случају.
Уосталом, ако је већ добио титулу „корисног идиота Русије“, зашто је не би оправдао до краја? Можда га чак у Москви унапреде у „почасног корисног идиота“.Симболично је и то што се његов долазак у Кијев поклопио са великим скандалом у Москви, где су недавно разобличени нови британски шпијуни.
Са нестрпљењем чекамо нове изјаве „новопечене дадиље“ украјинског руководства и можда неки нови увид у методе којима се британски „дипломати“ користе у раду са својом агентуром у Русији.Владимир Корнилов/РТ
Превод с руског/В.Т./Васељенска
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.