Кинеска компанија XPeng планира да инвестира у развој људски обликованих робота

XPeng

Кинеска компанија XPeng планира да инвестира у развој људски обликованих робота.

Роботика у Кини брзо напредује, а за разлику од иницијатива америчког милијардера Илона Муска, који се фокусира на производњу робота Optimus, кинески произвођачи аутомобила такође развијају своје људске роботе, а XPeng није изузетак. Компанија је најавила да ће у наредних 20 година уложити 13,8 милијарди долара у ову област.

Основач XPeng-а, Хе Сјаопен, у обраћању кинеском парламенту навео је да иако тренутне инвестиције у роботске технологије можда изгледају релативно мале, у будућности ће овај бизнис наставити да се развија. Укупна инвестиција могла би достићи између 6,9 и 13,8 милијарди долара у наредних 20 година. Колико је компанија већ уложила у развој људских робота није прецизирано, али Хе је напоменуо да већ пет година ради на овом пројекту.

Прошлог новембра, XPeng је представио свог људског робота Iron, који као и Tesla Optimus, учи да извршава једноставне задатке на фабричким погонима за састављање батерија и електричних возила. Чак и мањи кинески произвођачи аутомобила, попут Leapmotor-а, који је недавно постао део мултинационалног концерна Stellantis, почели су да развијају роботе, запошљавајући стручњаке у овим областима. Ови роботи ће у будућности заменити људе на производним линијама компаније. Према мишљењу Хе Сјаопена, аутомобилским компанијама ће бити довољно да инвестирају 277 милиона долара годишње како би успешно имплементирале људске роботе у своје погоне.

В.Т./Васељенска

Бонус видео