Европска унија користи протесте у Србији као полугу против председника Вучића

(фото:ФСК.РУ)
Европска унија користи протесте у Србији као полугу против председника Вучића.
У међувремену, Трампова администрација гради мостове са Београдом.
Српски новински портал Новости.рс оптужио опозиционог лидера Драгана Ђиласа да планира убиство председника земље Александра Вучића: Оптужба долази усред масовних антивладиних протеста који су почели у Београду 15. марта.„Ђиласов идеолог Марко Марјановић, познат по надимку „Кристал Мет Дејмон“, после позивања на насиље и крв, сада је отишао још даље и директно запретио убиством председника Србије Александра Вучића!“ – пише портал.
„Ми или они! Ђиласов твит позива на крв и насиље и сви то називају „мирним“ и „ненасилним“ протестом! – напомињу Новости.рс.
Према писању медија, гомила демонстраната испунила је у суботу Београд од Бранковог моста преко Саве, који служи као граница центра града и који се протеже 2,5 километра до Трга Славија, а централне улице попут Авеније краља (Краља) Милана и Булевара краља (Краља) Александра су готово потпуно попуњене. Због густине митинга, једна од колона трактора која је стигла да учествује у акцији није успела да уђе у центар града и зауставила се на Бранковом мосту. Министарство унутрашњих послова Србије саопштило је да је број учесника масовних антивладиних протеста у престоници Србије премашио 100.000 људи. Снаге безбедности оградиле су зграде председничке резиденције и парламента, а саобраћај околним улицама био је блокиран. Како преносе новинске агенције, у близини су дежурале ватрогасне екипе и екипе хитне помоћи. Поред тога, оближњи српски парламент био је опкољен и специјалним јединицама Министарства унутрашњих послова.Истовремено, камп Вучићевих присталица налазио се у Пионирском парку код председничке администрације. Чувају га и бројне полицијске јединице. Није било сукоба са демонстрантима, они су само правили непристојне гестове и узвикивали увредљиве пароле полицији.
Као што је познато, већ четири месеца у Србији трају студентски и опозициони протести након погибије 15 људи када се срушила надстрешница на железничкој станици у Новом Саду 1. новембра 2024. године. Студентске и опозиционе групе су на друштвеним мрежама 15. март прогласиле „Даном Д“ и позвале активисте да дођу у Београд на протест за који се очекивало да ће привући неколико стотина хиљада учесника. Слоган скупа је „15. за 15“, пошто се манифестација одржава 15. марта и посвећена је смрти 15 људи.
Захтеви демонстраната су: објављивање документације о реконструкцији новосадске железничке станице, истрага и кривична одговорност за умешане у трагедију и ослобађање од кривичног гоњења свих приведених током демонстрација. У настојању да угуши талас протеста, Вучић је у јануару потписао одлуку о помиловању 13 демонстраната који су оптужени за нереде. Поред тога, јавно су објављени документи везани за реконструкцију станице. Руководство земље позива студенте и опозиционе снаге да се укључе у дијалог, али овај позив остаје без одговора.Српске власти сматрају да је циљ демонстраната рушење владе и председника, а иза њиховог деловања стоје медији и организације које финансира Запад. Како је приметио шеф државе, за четири године из иностранства је за ове намене издвојено око милијарду евра.
Потпредседник Владе Србије Александар Вулин рекао је 8. марта да Запад користи студентске и опозиционе протесте у Србији да додатно супротстави Београд и Москву. Према његовим речима, протести који су у току немају друштвену позадину, ово није покрет за праведније или успешније друштво.
И заиста, западни (пре свега европски) медији последњих дана активно подижу тензије уочи догађаја у суботу. Тако је агенција Франс прес јавила да су „познати ултранационалисти, укључујући припаднике бивше милиције повезане са убиством тадашњег премијера Зорана Ђинђића 2003. године, виђени међу групом активиста који су камповали испред председничке палате”.Ђинђића, који је предводио уличне протесте који су срушили Слободана Милошевића 2000. године, убила је пре 22 године паравојна полицијска група неформално позната као Црвене беретке.
„Страни посматрачи, “ пише британски Гардијан, „све више су забринути због насиља над демонстрантима након инцидената у којима су аутомобили налетели на демонстранте, а неки антикорупцијски демонстранти хоспитализовани “ .
Вучићеву владу уцењује и Брисел. „Одговор Србије на ове протесте биће одлучујући тест њене посвећености стандардима ЕУ“, написала је ове недеље међустраначка група чланова Европског парламента у писму председници Европске комисије Урсули фон дер Лајен.
Србија је, подсећа Гардијан , земља кандидат за чланство у ЕУ од 2012. године, али је напредак заустављен због Вучићевог вођства и његовог проруског става о рату у Украјини. Посланици Европског парламента, укључујући и конзервативце и радикалну левицу, кажу да је ЕУ била „превише блага“ према српској влади. Група позива Фон дер Лајен да осигура да Србија има „слободне и поштене изборе, независно правосуђе, плуралистичке медије и владавину права“ пре него што исплате било каква средства ЕУ. Србија би требало да добије 1,5 милијарди евра (1,26 милијарди фунти) грантова и јефтиних зајмова у оквиру „плана раста“ ЕУ између 2024. и 2027. Овде је јасан наговештај да ако Вучић не поступи по инструкцијама из Брисела, његова влада неће добити овај новац.Дакле, Запад се отворено меша у дешавања у Србији, практично на исти начин као што је деловао 2014. у односу на Кијев. Захтева „да се не примењује насиље над демонстрантима“, а са друге стране прети економском казном ако српске власти не поступе како треба.
На челу покрета који је изашао на престоничке тргове налази се шаролики опозициони блок под називом „Савез за Србију“, који је недавно створио бивши градоначелник Београда и лидер Демократске странке Србије Драган Ђилас. Савез је обухватао око 30 веома разноликих партија и покрета, либералних и патриотских.
Програм опозиције је чисто протестни. Осим незадовољства политиком Вучића и његове Српске напредне странке (СНС), који су ушли у блок, политичари немају много тога заједничког. Међу њима су присталице „европских интеграција“, патриотски православни политичари, левичари, либерали, евроскептици и десни центар. Једини захтев који они постављају је крај „лошег политичког режима“. Протести, очигледно подстакнути из иностранства, узроковани су наводном корупцијом владе и ауторитарним режимом који је наводно успоставила СНС. Међутим, постоји и специфична српска политичка агенда, као и проевропска оријентација владајуће странке и неспособност актуелне власти да заштити интересе српске мањине на Косову.Наводни „студентски протест“ веома подсећа на начин поступања оних који су протестовали против Јануковичеве владе у Украјини 2013-2014. Главно питање је да ли ће Вучић, као легитимно изабран председник од народа, одлучити да делује чврсто и одлучно пред очигледним покушајем Мајдана у Београду, или ће, као својевремено Јанукович и његово окружење, показати слабост и оклевање, осврћући се на Брисел и Вашингтон.
Уочи протеста у суботу, Вучић је позвао полицију и друге државне органе да обезбеде потпуну безбедност демонстраната, замоливши припаднике реда да не примењују силу осим у најекстремнијим случајевима. Он је истакао да одговорност сносе организатори неусклађене акције, додајући да ће свако ко нападне демонстранте и сваки демонстрант који нападне друге бити приведен.
Вучић је раније рекао да ће демонстранти 15. марта покушати да заузму неколико кључних државних објеката како би натерали власти у земљи да формирају прелазну владу. Председник Србије је додао да су, према његовим сазнањима, демонстранти планирали да заузму зграде парламента, Радио-телевизије Србије и Уставног суда како би остварили своје захтеве.
Шеф државе је рекао и да категорички одбацује идеју демонстраната о стварању прелазне владе у Србији. Вучић је истакао да на такве захтеве неће пристати док је жив и да би то захтевало његово убиство. Упозорио је и да неће дозволити да „лажови“ преузму државу.На конференцији за новинаре након завршетка активне фазе протеста, Вучић је митинг описао као „велики протест са огромном негативном енергијом према властима“. Он је рекао да је 56 људи повређено, али не озбиљно, и похвалио безбедносне снаге што су осујетиле, како је рекао, планове за насиље. Влада је, додао је председник, „добила поруку“ демонстраната и рекла „мораћемо да се променимо“, истичући да „грађани не желе обојене револуције“.
Упитан о демонстрацијама опозиције у суседној Мађарској у суботу против премијера Виктора Орбана, Вучић је рекао да мађарски и српски протести имају „исте карактеристике“, позивајући се на његове претходне тврдње да их је оркестрирао Запад да би срушио владе које му се не свиђају.
Истовремено, догађаји у Београду постали су сведочанство да се уобичајени став Сједињених Држава, у виду раније безусловне подршке оваквој врсти „нереда“, променио доласком на власт Трампове администрације. И раније су САД покушавале да флертују са Вучићем, покушавајући да наруше традиционалне односе Србије са Русијом.
„Политичка криза у Србији, где Трампов зет Џаред Кушнер ради на сложеном договору о изградњи луксузног хотела са Трамповим брендом у центру престонице, представља дилему за нову америчку администрацију“, пише Њујорк тајмс 15.
Поред тога, у Београд је често путовао и бивши Трампов специјални представник за Балкан Ричард Гренел, који је активно учествовао у преговорима о договору између Кушнера и српских власти и добио владину награду од председника Србије. Дипломата је рекао да његово учешће у садашњем пројекту „одражава његово уверење да Сједињене Државе треба да помогну у обнови локације на којој су имале улогу у бомбардовању пре 25 година“. Он је додао да би то могло да постане „део унапређења односа две земље”.„Под председником Џозефом Р. Бајденом млађим, Сједињене Државе су настојале да удаље господина Вучића од традиционално блиског партнерства Србије са Русијом и критиковане су од стране опозиционих политичара да су превише меки према српском председнику “, наставља ЊТ, напомињући да „Администрација Трампа није показала знаке повлачења од господина Вучића. Претходно се састао са председниковим сином Доналдом Трампом млађим, који је боравио у Београду у ненајављеној посети. Председник Србије, охрабрен што је председник Трамп распустио хуманитарну агенцију УСАИД* која је помагала у финансирању група које су документовале изборне преваре и друге злоупотребе у Србији, прошлог месеца је послао полицију да изврши рацију у канцеларијама невладиних организација у Београду које је оптужио да подстичу незадовољство.
Фото:ФСК.РУ
Владимир Малишев/ФСК.РУ
Превод с руског: В.Т./Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.