Ко су посланици ЕП који су тражили од Фон дер Лајенове да откаже гостопримство Вучићу?

(фото:Гети Имиџ)
Ко су посланици ЕП који су тражили од Фон дер Лајенове да откаже гостопримство Вучићу?
Они захтевају од председнице Европске комисије да пошаље јасну поруку у име ЕУ, да је Србији „хитно потребна прелазна влада изборног поверења и грађанског јединства за враћање поверења јавности и постављање темеља за истински слободне и поштене изборе“
Грађани Србије заслужују гласну и јасну поруку из Брисела у њиховој борби без преседана за владавину права, демократију и одговорност, ову поруку послала је група посланика у Европском парламенту и затражила од председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен да откаже гостопримство председнику Србије Александру Вучићу, који је у посети Бриселу.
Уместо тога, они предлажу да ЕУ пошаље јасну поруку – Србији је потребна прелазна влада до нових слободних избора.
Као разлог да не угости Вучића, посланици, међу којима је 31 потписник из четири посланичке групе, социјалдемократа, зелених, либерала и левице, као и они познати српској јавности, попут Андреаса Шидера, Томаса Вајца, Ирене Јовеве, Владимира Пребилича, истичу да би састанак би у „овој критичној фази“ додатно угрозио перцепцију ЕУ у Србији, преноси „Јуропиан вестерн балкан“.
„Србија је последњих дана и месеци сведочила највећим протеста у својој историји, на којима грађани изражавају своје огорчење системском корупцијом и недавним трагичним падом надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, која је однела 15 живота“, наводе посланици.
Како су приметили, кредибилитет ЕУ на Западном Балкану је већ озбиљно нарушен у последње време и „одсуство застава ЕУ на демонстрацијама није изненађење када се узму у обзир број неиспуњених обећања и подршка ЕУ стабилократији науштрб демократских стандарда.„Састанак са председником Вучићем у овој критичној фази ризикује да додатно ојача перцепције да ЕУ игнорише демократско назадовање и да значајно отуђи српски народ од ЕУ“, истиче се у писму.
Уместо што би угостила председника Србије, Фон дер Лајенова би требало, како сматрају потписници да пошаље поруку у име ЕУ „да је Србији хитно потребна прелазна влада изборног поверења и грађанског јединства за враћање поверења јавности и постављање темеља за истински слободне и поштене изборе“.„Све друго била би медвеђа услуга демократским тежњама српског народа и положају ЕУ у региону“, сматрају посланици ЕП.
Посланик Европског парламента из Аустрије Шидер, иначе известилац ЕП за Албанију, познат је по мешању у унутрашња питања Србије. Оне је по одржаном протесту 15. марта у Београду, поручио је да „Европа стоји на страни грађана“ и подржао „историјске масовне протесте“.
Вајц. иначе известилац за Северну Македонију, био је веома активан у дискусијама ЕП о питањима везаним за ситуацију у региону Западног Балкана, пре свега у вези с Приштином и Београдом. Био је и међу потписницима писма европосланика да се не признају резултати последњих избора у Србији.Јовева, посланица из Словеније је недавно одржала говор на српском језику у ЕП, у којем је подржала студенте који протестују у Србији, због чега је добила опомену председавајуће да се не обраћа на српском јер у сали већина колега не говори српски. Она је такође, недавно била потписница писма у којем се тражи од председнице ЕК да подржи права демонстраната у Србији.
РТ Балкан
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.