ОБДУКЦИЈА ОТКРИЛА КОНАЧАН УЗРОК СМРТИ У КОЧАНИМА: Трагедија однела 59 живота за трен

Фото Танјуг/АП/Armin Durgut
Трагедија која је 16. марта потресла Северну Македонију добила је своју званичну медицинску потврду. Начелник Института за судску медицину у Скопљу, Александар Станков, објавио је да је узрок смрти свих 59 страдалих у пожару у дискотеци „Пулс“ у Кочанима – насилно гушење изазвано удисањем отровног дима и угљен-моноксида.
Како је Станков прецизирао, обдукције су почеле у вечерњим сатима 16. марта и завршене су у јутарњим сатима 18. марта, паралелно са процесом идентификације жртава.
– Прва идентификација обављена је у болницама уз помоћ личних докумената и препознавањем од стране породица, док је коначна идентификација потврђена путем ДНК анализе и отисака прстију – изјавио је Станков.
УГЉЕН-МОНОКСИД – НЕВИДЉИВИ УБИЦА
У простору у којем је избио пожар, концентрација угљен-моноксида била је толико висока да су жртве практично у моменту изгубиле свест, што је, како истичу стручњаци, онемогућило било какав покушај бекства.
– Смрт може наступити веома брзо, у зависности од концентрације гаса. У диму какав је био у тој просторији, човеку је немогуће да се оријентише или побегне – буквално се угуши за неколико минута – објаснио је Станков.
ТОКСИКОЛОГИЈА ЈОШ У ТОКУ
Док је обдукциони део посла окончан, токсиколошке анализе ће потрајати, рекао је начелник Института. Очекује се да ће комплетни извештаји бити готови до краја марта, чиме ће истражне радње добити и формални медицински оквир.
Трагедија у Кочанима потресла је не само Северну Македонију, већ и цео регион. Јавност, али и породице жртава, с нестрпљењем чекају одговоре – како је дошло до пожара, шта је узроковало брзо ширење дима и зашто нису постојали услови за евакуацију.
Док се чекају резултати званичне истраге, медицински извештаји јасно указују на то да је недостатак проветравања, гушење у диму и висок ниво угљен-моноксида био кобан за све присутне у дискотечком паклу „Пулса”.
(Новости)
