ПРОПАСТ ЕЛЕКТРИЧНИХ АУТОМОБИЛА: „Тесла“ повлачи возила, литијумске батерије застареле! У СРБИЈИ НЕЋЕ БИТИ КОПАЊА

ФОТО: Рио Тинто
Деценијама представљани као револуционарна алтернатива фосилним горивима, електрични аутомобили данас све више губе сјај. Уместо обећане будућности, на помолу је крај једне илузије. Последњи ударац долази директно из Америке, где је произвођач „Тесла” повукао више од 46.000 својих возила модела „сајбертрак” због озбиљних проблема са каросеријом.
Према саопштењу Националне управе за безбедност саобраћаја на путевима (НХТСА), постоји опасност да се горњи део каросерије овог модела одвоји током вожње, што представља озбиљан безбедносни ризик. Проблем погађа сва возила произведена од новембра 2023. до фебруара 2024. године, што практично обухвата читаву серију.
Ово је само још једна у низу лоших вести за „Теслу”. Вредност њихових акција је драстично опала. Са врхунца од 479 долара по акцији, пала је за више од 50 одсто. Тржишна вредност компаније смањена је за преко 800 милијарди долара.
Са падом интересовања за електрична возила, долази и пад вредности литијума, главног ресурса за производњу батерија. Светска потражња за литијумом је у опадању, а нове технологије које га заобилазе све брже добијају на значају. Литијумске батерије су скупе, кратког века и еколошки контроверзне. Њихова производња подразумева уништавање природних екосистема, загађење водотокова и расељавање локалног становништва.
У том светлу, све чешће се поставља питање да ли је копање литијума у Србији уопште потребно. Са падом тржишне вредности и опадањем интересовања глобалних компанија, јасно је да нема више економског оправдања за отварање рудника у лозничком крају. Грађани су већ јасно рекли „не“, а сада им у прилог иде и светски тренд.
Електрична возила, некада симбол будућности, постају терет аутомобилској индустрији. Нове генерације возила се окрећу синтетичким горивима, водонику и хибридним системима. Инфраструктура за пуњење батерија није испраћена ширином обећања, а трошкови замене батерија често премашују вредност самог возила.
Србија је, на срећу, на време схватила у ком правцу иде свет. Одустајање од пројеката као што је „Јадар” показује да држава слуша и струку и народ, али и да прати глобалне трендове. Без литијума и без електричних илузија, Србија има прилику да се усмери ка реалним, чистијим и одрживијим енергетским решењима будућности.
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.