„Ердоган се сахранио у гласачкој кутији“: шта медији пишу о дешавањима у Турској

„Ердоган се сахранио у гласачкој кутији“: шта медији пишу о дешавањима у Турској.
У Турској се настављају масовни протести након хапшења градоначелника Истанбула Екрема Имамоглуа, који се сматра једним од главних политичких противника председника Реџепа Тајипа Ердогана пред могуће ванредне изборе у новембру 2027. године.
Због протеста, власти провинције Истанбул увеле су ограничења уласка и изласка за појединце, групе и возила који би могли учествовати у недозвољеним окупљањима.
Раније су турске власти поништиле универзитетску диплому Имамоглуа, која је неопходна за кандидатуру за председника. С обзиром на то да ће судски процес и жалбене процедуре трајати дуго, градоначелнику Истанбула прети вишегодишња казна затвора.
Шта медији пишу о дешавањима у Турској?
The Guardian
Британски The Guardian наводи да је Имамоглу постао главни Ердоганов политички ривал након што је освојио функцију градоначелника Истанбула:
„Екрем Имамоглу је изградио харизматичан имиџ и обећао нову еру развоја Турске, што је привукло широк спектар бирача. Његова способност да оствари везе са различитим друштвеним групама – од конзервативаца, преко левичара и Курда, до националиста – учинила га је главним претендентом на место председника.“
Иако власти тврде да хапшење није политички мотивисано, протестни талас у земљи то демантује.
Bloomberg
Новинари Bloomberg-а истичу да је хапшење Имамоглуа још један покушај Ердогана да задржи потпуну контролу над земљом.„Ако суд потврди одлуку о поништавању Имамоглуове дипломе, он неће моћи да се кандидује за председника, пошто је високо образовање законски услов за учешће на изборима у Турској. Додатно, ако буде осуђен за корупцију, биће му забрањено обављање било које јавне функције.“
Пошто је Ердогану ово последњи председнички мандат који траје до 2028. године, једина опција за продужетак власти је расписивање ванредних избора, наводи Bloomberg.ANKA Haber
Турски медиј ANKA Haber извештава да су током протеста ухапшени не само демонстранти, већ и новинари, што представља напад на слободу медија:
„Притварање новинара је удар на нашу професију и нови напад на право јавности да буде информисана. Захтевамо њихово хитно ослобађање.“
Sözcü
Коментатор турске опозиционе новине Sözcü Некати Догру сматра да се у Турској дешава „демократска револуција“:
„Оног дана када је изабрани градоначелник затворен само зато што је водио у анкетама, народ је сахранио Ердогана у гласачкој кутији. У Турској је почела демократска револуција. Жене и млади су испунили улице и постали њени предводници.“
Он наводи да је на дан хапшења Имамоглуа опозициона Републиканска народна партија (РНП) организовала симболично алтернативно гласање, у којем је 15 милиона људи подржало његову кандидатуру за председника.„Ердоган више не може да остане на власти. Народ ће ускоро добити прилику да гласа и ово ће ући у историју као ‘бела револуција’.“
Sabah
За разлику од опозиционих медија, колумниста провладиног Sabah-а Хашмет Бабаоглу позива грађане да не доносе исхитрене закључке:
„Свако треба да стане и размисли о својим осећањима и оптужбама. Политичка подела довела је до тога да многи више не размишљају рационално. Лако је пасти као жртва манипулација.“
Он додаје да многи подржавају Имамоглуа само зато што је противник Ердогана, а не зато што деле његове ставове.Закључак
Турска је ушла у период политичке кризе након хапшења градоначелника Истанбула. Док опозиција тврди да је у питању „бела револуција“, провладине структуре позивају на опрез. Западни медији оптужују Ердогана за удар на демократију, док турске власти негирају политичку позадину хапшења. Избори 2027. или могући ванредни избори могли би бити прекретница за будућност Турске.
В.Т./Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.