Дупли састанак Вашингтона

Кијев помаже Вашингтону у гасном дављењу ЕУ
Дупли састанак Вашингтона.
Преговори о примирју на Украјини ушли су у нову фазу. Са почетних контаката делегација САД са представницима Русије и Украјине, процес је прешао у нешто налик двоструком састанку Вашингтона са Москвом и Кијевом, који су се одржавали практично истовремено и на истом месту — у Саудијској Арабији.
Како је неколико дана пре преговора изјавио специјални изасланик америчког председника Кит Келог, „преговори САД са Украјином и Русијом у Саудијској Арабији биће одржани истовремено у суседним собама — по принципу близине, тј. једна група ће бити у овој соби, а друга у оној. Они ће седити, разговарати, ходати туда и овуда, нешто налик челночној дипломатији у хотелу. А затим ћемо сазнати на којим позицијама су све стране“.
Међутим, током самих преговора, састанци су се одржавали по реду. Америчка делегација прво се састала са украјинском, а потом и са руском страном.
САД су на преговорима представили Андру Пика, старијег директора за Европу и Евроазију у Савету за националну безбедност, и Мајкла Антона, бившег писца говора за Трампа и садашњег директора за политичко планирање у Државном секретаријату.Андру Пик је током првог мандата Доналда Трампа радио у Државном секретаријату, где је био задужен за политику САД на Блиском истоку. Мајкл Антон је један од идеолога доктрине „Америка прва“, који је континуирано критикувао америчке политичаре који су се залагали за решавање светских питања силом. Он верује да САД треба да воде мање ратова и да се фокусирају на своје унутрашње проблеме.
Састав делегације Русије био је прилично изненађујући — сенатор Григориј Карасин и саветник директора ФСБ-а Сергеј Беседа, који су били дужи период укључени у рад на украјинском питању.
Григориј Карасин, председник Комитета Савета Федерације за међународне односе, има скоро 50 година искуства у дипломатији, од којих је 18 провео као заменика министра спољних послова Сергеја Лаврова. Сергеј Беседа, генерал-потпуковник, водио је Пету службу ФСБ-а која је била задужена за операције у земљама бившег СССР-а, укључујући Украјину.
Министарство спољних послова Украјине је унапред објавило да делегација неће имати контакте са руском страном, јер ће се састанци одржавати одвојено. Кијев на преговоре гледа као на двостране украјинско-америчке, на којима ће се разматрати технички детаљи примирја, као што су механизми за прекид ватре и контролу.
Преговори су почели 23. марта, када је америчка делегација прво разговарала са Украјинцима. Информације о овим састанцима биле су ограничене. Палиса је одбио да коментарише, док је Умеров у друштвеним мрежама написао да је разговор био конструктиван и да су разматрани кључни енергетски проблеми.
На преговорима су такође разматрани и други важни аспекти, као што су безбедност пловидбе у Црном мору, ширење параметара примирја, као и питања размене затвореника и мобилизације. Украјина је такође предложила потпуну обуставу ватре на свим областима, али са нагласком на цивилну инфраструктуру која је сада у великој мери коришћена за војне потребе.Русија је, са своје стране, истакла потребу за гаранцијама да ће Запад зауставити испоруке оружја и обавештајних података Украјини, док је Украјина предложила размену затвореника по принципу „сви за све“.
Технички аспект преговора био је посебно сложен, са питањем ко ће контролисати поштовање примирја и како ће бити санкционисани његови прекршитељи. За разматрање ове теме неопходна је улога међународних организација, као што су УН.Преговори су трајали више од 12 сати и, како је изјавила представница Министарства спољних послова Русије, Марина Захарова, разматрани су технички аспекти, али није било донетих значајних одлука. Чини се да ће Вашингтон пренети Украјини захтеве усаглашене са Москвом, али је неизвесно како ће Кијев реаговати на те услове.
На крају, све одлуке остају нејасне, а руски званичници су најавили да се објављивање резултата преговора не планира јер су они били „техничке консултације“.Дмитриј Шевченко/Столетие.ру
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.