СРБИЈА БИ БИЛА У САВЕЗУ СА РУСИЈОМ И БЕЛОРУСИЈОМ ДА НИЈЕ БИЛО ЈЕЉЦИНА: ДОКУМЕНТ О ПРИСТУПАЊУ СРЈ (ФОТО)

(фото:Телеграм канал Лукашенкопрезидент)
СРБИЈА БИ БИЛА У САВЕЗУ СА РУСИЈОМ И БЕЛОРУСИЈОМ ДА НИЈЕ БИЛО ЈЕЉЦИНА: ДОКУМЕНТ О ПРИСТУПАЊУ СРЈ (ФОТО)
[irp]Србија би данас прославила 26. годишњицу да није било тадашњег председника Русије Бориса Јељцина.
Дана 12. априла 1999. године оба дома савезне скупштине тадашње СРЈ усвојила су документ о приступању СР Југославије савезу Русије и Белорусије.
Белоруски председник Александар Лукашенко је био за, али је Јељцин био против.
[irp]Дана 14. априла 1999. председник Лукашенко је под бомбама, ризикујући живот дошао у Београд да подржи српски народ.
Истог дана руски посланик Владимир Жириновски је у говору у Државној думи предложио да се на дневни ред уврсти питање „велике историјске шансе: стварање нове државе: Савеза Русије, Белорусије и Југославије“. Државна дума је гласала „за“. Белоруски парламент је подржао одлуку у мају.
Оба дома руске Думе такође су била за усвајање овог документа. Али Борис Јељцин је ставио вето.
[irp]Неколико месеци касније потписан је Кумановски споразум. Годину дана касније догодио се пуч у Србији.
В.Т./Васељенска
Бонус видео
