Иран спреман за рат! Показали ново монструозно оружје, па поручили: гађаћемо базе! Запад се тресе од страха!

(фото:Газета.ру)
Иран је представио нову балистичку ракету домета до 1.200 километара, пренели су државни медији, док западне земље изражавају забринутост тога.
„Балистичка ракета на чврсто гориво Касем Басир, домета од најмање 1.200 километара, најновије је иранско одбрамбено достигнуц́е“, објавила је иранска државна телевизија.
Западне земље су забринуте због напретка програма балистичких ракета Ирана, већ оптуженог за дестабилизацију Блиског истока, а чији ракетни капацитети у домет ватре стављају Израел, његовог заклетог непријатеља.
#BREAKING IRAN’S MISSILE MIND-BLOWER! 🚀🔥
Iran struts out the Qasem Basir, a 1,300-km ballistic beast with thermal-optical guidance—GPS-free, EW-proof, and ship-slaying.
Experts gasp: “THAAD’s toast!” For the region: Tehran’s flex could spook U.S. assets. Think they’re… pic.twitter.com/Ar272qqjIv
— GeniusRogueX 🏴☠️ (@GeniusRogueX) May 4, 2025
Државна телевизија је снимак лансирања нове ракете емитовала током интервјуа с министром одбране, генералом Азизом Насирзадехом.
„Ако будемо нападнути и буде покренут рат против нас, узвратиц́емо силовито и циљац́емо њихове интересе и базе“, рекао је министар.
Он је додао да Иран „не гаји непријатељство према суседним земљама, али америчке базе су иранске мете“.
Откривање нове ракете долази док Техеран и Вашингтон од 12. априла воде разговоре уз посредовање Омана, прве на том нивоу од када су се 2018. године, током првог мандата председника Доналда Трампа, САД повукле из међународног споразума о ограничавању нуклеарног програма Ирана, постигнутог три године раније.
Почетком маја, амерички државни секретар Марко Рубио је у интервјуу за Фокс њуз (Фокс Њуз) позвао Иран да „одустане од изградње ракета дугог домета које немају другу сврху осим поседовања нуклеарног оружја“.
Премијер Израела Бењамин Нетањаху је 27. априла позвао на склапање споразума с Техераном којим би се „елиминисали ирански капацитети за обогаћивање уранијума“ и Иран лишио балистичких ракета.
Техеран је искључио било какве разговоре са Вашингтоном о војним и одбрамбеним својим способностима, укључујући и свој програм балистичких ракета.
Трамп је претио да ће бомбардовати Иран ако дипломатија не успе и увео је додатне санкције иранском нафтном сектору.
Информер
Бонус видео
