Медински најавио долазак украјинске делегације у Истанбул ујутру 16. маја

(фото:Ведомости)
Владимир Медински, помоћник председника Русије и вођа руске делегације на преговорима са Украјином у Истанбулу, саопштио је да Москва очекује долазак украјинске стране на састанак у петак ујутру. Ову изјаву објавило је Министарство спољних послова Русије на свом Телеграм каналу.
„Сутра од јутра, практично од 10 часова, очекујемо украјинску делегацију која треба да стигне на састанак. Спремни смо за рад“, рекао је Медински.
Према његовим речима, руска делегација је допутовала у Турску по налогу председника Владимира Путина ради учешћа у директним двостраним преговорима са Кијевом. Медински је посебно нагласио да Русија не поставља никакве предуслове за почетак дијалога.
Поред тога, руска делегација одржала је засебан састанак са турским министром спољних послова Хаканом Фиданом. Медински је навео да су преговори били „плодотворни“ и да је Москва детаљно изложила свој став о решавању конфликта.
Раније је Медински такође изјавио да је Русија спремна да настави преговоре у Истанбулу и разматра могуће компромисе током сусрета са украјинском страном.
Тространe преговоре представника Русије, Украјине и Турске у Истанбулу заказане за 16. мај најавио је и ТАСС.
Агенција Anadolu јавила је да ће се 16. маја у Истанбулу састати делегације Украјине, Русије и САД, али је касније амерички сенатор Марк Рубио саопштио да неће учествовати у преговорима са Русијом тог дана.
Први директни преговори Русије и Украјине од 2022. године планирани су за 15. мај у Истанбулу, након што је 11. маја то предложио Путин. Председник Украјине Володимир Зеленски је пристао да дође у Турску и позвао Путина на сусрет.
Русију ће на преговорима представљати помоћник председника РФ Владимир Медински, заменик министра спољних послова Михаил Галузин, начелник Главне управе Генералштаба Оружаних снага Игор Костјуков и заменик министра одбране Александар Фомин. Украјинску делегацију чине шеф кабинета председника Андрей Јермак, министар одбране Рустем Умеров, министар спољних послова Андрей Сибига и саветник председника Игор Жовква.
На челу украјинске делегације је министар одбране Рустем Умеров, а поред њега учествују високи званичници из Министарства спољних послова, Министарства одбране, Службе безбедности Украјине, обавештајних и правних служби. Међу учесницима су и први заменик министра спољних послова Сергеј Кислица, заменик шефа СБУ Александар Поклад, први заменик шефа Службе спољне обавештајне службе Олег Луговски, заменик начелника Генералштаба ВСУ Алексей Шевченко и други.
Ведомости
Бонус видео
