ДА ЛИ ЈЕ АКАДЕМСКА ГОДИНА КОНАЧНО ПРОПАЛА? 9. јун био последња шанса за повратак на наставу, ректору и деканима важан само упис бруцоша

Студенти у Бриселу (Фото: Принтскрин)
На последњем састанку студената блокадера и челника Универзитета у Београду, одржаном крајем маја, ректор Владан Ђокић и декани рекли су да је 9. јун последњи рок за враћање на наставу. Пре овога, током целог пролећа, помињано је још неколико датума и рокова, који су пробијени и поред позива власти на дијалог, испуњења сва четири оригинална захтева блокадера, као и покушаја на многим факултетима да се настава врати барем у онлајн облику.
Али 9. јун је на састанку пре више од месец дана означен као последњи дан за почетак надокнаде наставе на свим факултетима. Ректор и декани су тада блокадерима пленумашима, који на крају о свему одлучују, децидирано рекли да се школска година, уколико желе да је сачувају, мора наставити у понедељак 9. јуна. Тај рок је пробијен и изгледа да је факултетска година коначно пропала!
ПОТПУНИ АПСУРД
Јер тог истог дана, у понедељак, 9. јуна, почела је нова представа хаоса, и то испред зграде Владе Србије. Такозвани „побуњени универзитет“ започео је свој протест. Раскрсница испред зграде Владе је блокирана, постављено је неколико шатора. Не због студената који чекају коначан повратак у амфитеатре, образовања или спасавања године. Разлог су – паре.
Побунили су се професори не зато што се универзитет урушио, већ зато што су се финансије почеле урушававати. Подсећамо, у фебруару је Влада уредбом о смањењу времена предвиђеног за обављање научноистраживачког рада, а повећањем броја радних сати за наставу у размери 12,5 према 87,5, смањила плате професорима на блокираним факултетима. Захтев „побуњеног универзитета“ је и да Влада до краја јуна одобри буџетске квоте за упис нове генерације студената.
Апсурд је прекјуче био потпун: у тренуцима кад је почињао протест „побуњеног универзитета“ испред Владе, унутра се истовремено одржавао дијалог између представника универзитета и председника Владе Ђура Мацута. Након састанка, ректор, који излази из зграде Владе буквално окружен блокадерима, изјављује да је дијалог био конструктиван.
Дан касније, у заједничком саопштењу Владе Републике Србије и Универзитета у Београду саопштено је да ће Влада и УБ предузимати све активности неопходне за организацију пријемног испита за упис нове генерације бруцоша, који је планиран да се реализује у последњој недељи јула 2025. године.
ТОТАЛНА БЛОКАДА
Професор Филозофског факултета Владимир Вулетић коментаришући састанак премијера и ректора, каже да је та ситуација проблематична.
„Све што би прихватио Мацут као председник Владе заиста обавезује државу и Владу. Све што би ректор прихватио, ма у ком саставу његова делегација била, не обавезује факултете. С друге стране, фактички је година већ пропала, не смемо се крити иза форме“, рекао је Вулетић за РТС.
Деканка Факултета политичких наука Маја Ковачевић јуче ујутру била је веома оптимистична, па је за РТС изјавила да према њеном мишљењу година није пропала, али је такође навела да све зависи од студената. И управо су је студенти њеног факултета демантовали истог дана поподне – блокадери ФПН одлучили су да ступе у тоталну блокаду зграде!
„Упркос вишемесечним напорима Управе и запослених, заједно и у договору са студентима у блокади, да се дође до решења које би било најбоље за Универзитет, Факултет и студенте, студенти у блокади одлучили су да физички блокирају ФПН. Као разлог за ту драстичну одлуку наводи се изгласавање онлајн надокнаде наставе“, навела је Ковачевићева, додајући да ће „наставити да преговара са студентима у блокади“.
У међувремену, Шумарски факултет у Београду ступио је у штрајк…
ПРОФЕСОР ОЛИВЕР ТОШКОВИЋ: ГАРАНТУЈЕМО САМО ПРИЈЕМНИ ИСПИТ
Професор Филозофског факултета у Београду Оливер Тошковић један је од оних који протестују испред Владе Србије и захтева, између осталог, да Влада одобри буџетске квоте за упис нове генерације студената.
На наше конкретно питање да ли родитељима бруцоша професори могу да гарантују да ће њихова деца која би сад уписала прву годину од септембра кренути на наставу, а не у блокаде, казао је:
„Ми родитељима можемо да гарантујемо одржавање пријемног испита и висок квалитет образовања. Да ли ће деца студирати, то зависи од Министарства просвете. Захтеви су упућени органима власти, то није до нас. Наставе нема, али за то треба питати Министарство просвете и тужилаштво.“
Бонус видео
