Држављанима 12 земаља забрањен улазак у САД

САД УПЦ

(фото:СПЖ/Илустрација)

Од понедељка, 9. јуна 2025. године, на снагу је ступила одлука власти Сједињених Америчких Држава о потпуној забрани уласка грађанима 12 земаља, као и делимичној забрани за грађане још седам држава, преноси Deutsche Welle.

Потпуна забрана односи се на држављане следећих земаља: Авганистана, Мјанмара, Чада, Републике Конго, Екваторијалне Гвинеје, Еритреје, Хаитија, Ирана, Либије, Сомалије, Судана и Јемена.

Делимична забрана важи за држављане Бурундија, Кубе, Лаоса, Сијера Леонеа, Тога, Туркменистана и Венецуеле. Грађанима ових држава више неће бити издаване туристичке и студентске визе, али ће и даље моћи да добију, на пример, радне визе или визе за спајање породица са америчким држављанима.

Ограничења не важе за особе са сталним боравком у САД („грин карта“), за носиоце двојног држављанства уколико имају пасош земље на коју се забрана не односи, као ни за „одређене чланове породица америчких држављана“, наводи AFP.

На званичном сајту Беле куће објављени су разлози за увођење ових мера. Наводи се да су међу главним разлозима: „неадекватне процедуре безбедносне провере“ у неким земљама, висок проценат злоупотребе визног режима, недовољна сарадња у размени безбедносних података, „значајно присуство терориста или подршка тероризму од стране појединих држава“, као и одбијање неких земаља да приме назад своје држављане који су депортовани из САД.

В.Т./Васељенска

Бонус видео