Азербејџан проверава ниво радијације на граници са Ираном

(фото:Анадолија)
Азербејџан контролише ниво радијације на граници са Ираном, у области Астаре.
То је саопштио РИА Новости позивајући се на извор из државних структура те републике.
„Проверaвају ниво радиоактивног загађења у ваздуху, као и ниво радиоактивног загађења на територији Ирана, скенирајући возила која улазе у Азербејџан са иранске стране“, преноси агенција.
Шеф Међународне агенције за атомску енергију (МАГАТЕ), Рафаел Гроси, саопштио је на седници Савета безбедности УН да су израелски удари на ирански нуклеарни објекат у Натанзу потпуно уништили надземни пилотски комплекс за обогаћивање урана.
Према његовим речима, тај комплекс производио је уран обогаћен до 60%.
Такође, у току напада је поремећено електроснабдевање и резервни генератори, што је вероватно довело до оштећења центрифуга.
Гроси је истакао да је унутар објекта забележено радиоактивно и хемијско загађење, али да је оно под контролом и да се може локализовати одговарајућим мерама. Изван комплекса, ниво радијације остаје у границама нормале.
Он је додао да је Иран обавестио агенцију о нападима на друге нуклеарне објекте у Форду и Исфахану.
Раније је стални представник Русије при УН Василиј Небенза изјавио да напади Израела на Иран гурају регион у опасност од нуклеарне катастрофе.
В.Т./Васељенска
Бонус видео
