Ко повлачи конце српског Мајдана и шта је улог „контејнер“ револуције

(фото:ОНТ.БУ)
Инвеститори напуштају Србију због нестабилности
Београд је поново захваћен таласом нереда. Експерти све отвореније класификују дешавања као нови покушај класичне „обојене револуције“. Ипак, Србима овај сценарио није непознат — са таквим технологијама упознали су се још пре четврт века.
Сада, четврт века касније, нова итерација на улицама Београда. На транспарентима пише „Без револуције нема еволуције“, али у стварности — као да се све понавља. Формално, први талас протеста кренуо је због трагичног урушавања зграде и наводне свеобухватне корупције. Виновници из редова власти су смењени, премијер је поднео оставку. Али само неколико месеци касније — исти људи, на истом месту.
Све то указује да су узроци протеста дубљи. Сада је мета целокупна власт — иако је и раније била! Но, без подршке извана „мајдани“ не почињу и не завршавају се. Док опозиција води борбу у парламенту, на улицама се појављују наводно „неполитички“ студенти који се самоорганизују. Већ више од пола године они креирају „идеалну слику“ масовне подршке — под пажљиво осмишљеним паролама.
Такозвана „контејнерска“ револуција можда не звучи драматично. Али ни „булдожерска“ пре двадесет пет година није звучала романтично — а последице су биле катастрофалне: изгубљено је Косово, изгубљен је излаз на море…
Поред свега, током последњих месеци овог продужене грађанске непослушности — у време када „уличне демократе“ нису имале ни озбиљну подршку из иностранства, ни реалну подршку унутар земље за изазивање државног удара — Србију је напустила скоро половина страних инвеститора. Последице ове економске блокаде Србија ће тек осетити и преживети.
И управо је то новост у „балканској верзији недо-Мајдана“: отворени економски притисак на актуелну власт, који би, у теорији, требало да помогне опозицији на наредним изборима.
ОНТ.БУ
Превод:В.Т./Васељенска
Бонус видео
