Вучић: „Њих 120 малтретирало грађане Ужица“; „Имали смо спремне јединице, нисмо хтели да реагујемо“

(фото:Танјуг)
Председник Србије Александар Вучић се обратио грађанима.
„Србија је боље него ја, и људи могу слободно да иду на летовање. Ја бих волео да иду у Србију, али ко воли нека иде на море. Имамо много већих проблема од блокада. Од понашања Аљбина Куртија на КиМ, прогона и протеривања наших људи. Хапшење наших људи показује да је Курти изгубио разум. Ми смо обавестили наше партнере, обавестићемо наше пријатеље. Увек ћемо се борити да сачувамо мир“, рекао је Вучић.
„Аљбин Курти је изгубио разум“
Истакао је и да људи мисле да нас не дотичу руско-украјински сукоб и рат на Блиском истоку, али да то није тако једноставно.
„Нисмо хтели да реагујемо“
„За мене је најважније да кажем, пошто видим да људи имају ту врсту страха, а то је да ће бити неког грађанског рата. Неће га бити. Хоћу да кажем људима да ћемо се изборити за стабилност и да многи људи, који су блиски нама, уз владу, уз државу, нису хтели да похвале било шта што бисмо учинили јер никада нисмо заштититили државу. Морамо да бринемо о свима. Чак и о блокадерима. Зато сам многе од њих и помиловао. Многи су батинаши и криминалци. За многе ми је жао што сам то учинио, као што је деканка у Нишу.“
Вучић је додао да је ослободио деканку од кривичног гоњења и да сматра да је то била грешка.
Истакао је да је синоћ 120 блокадера малтретирало грађане у Ужицу и да је држава имала спремне јединице, али није реаговала.
„Нисмо желели да нико буде повређен. Знам да ће људи рећи, што нисте. Зато што нисам желео да их ухапсимо пре него што направе неко веће насиље. Морате да бринете о свима. Споља је убачен огроман новац да се изазову сукоби у Србији. Два су циља: да се изазове нестабилност у региону и да сви они који су њихови сателити буду јачи од Србије, и друго, у Србији мора да се успостави послушничко руководство. Милијарде евра су потрошене на то.“
О важности избора
„Хоћу људима у Србији нешто да кажем. Избори су страшно важни, много важнији него што људи у Србији мисле. Филаделфија је крајем 18. века била главни град Америке. Филаделфија је била најбогатија, и била убедљиво највећа. Где је данас? Много далеко од највећих и најмоћнијих центара Америке. Све се губи кад се погрешни кораци направе приликом избора. Људи то морају да разумеју. Увек сам узимао пример УАЕ. Када је та земља формирана, била је веома сиромашна. Људи чувају свој мир, чувају стабилност, а земља им напредује.“
Додао је да није питање да ли ће неком изаћи у сусрет, и подсетио да је блокадерима нудио и изборе и референдум о свом останку на месту председника.
„Тада сам знао да је у питању обојена револуција. Питајте колико је специјалаца из Авганистана, Ирске, Енглеске, Ирака, шта су радили у Београду у последњих шест месеци? Било их је на стотине. Хоћу да то људи у Србији знају. Ми увек потцењујемо утицај споља. Ко плаћа истраживања? Фирме са једним запосленим. О чему се ради? Када толико новца улази тешко је то видети“, објаснио је Вучић.
Избори ће бити расписани у складу са законом, истакао је.
„Како нико није приметио да су блокадери, по истраживањима, имали 60 посто? Како су стигли толико да изгубе. Знам да ће бити тешка кампања, у немогућим условима, увек је то тако.“
Објаснио је да је разлика између просечне плате од 329 евра у време блокадера, и 932 у време власти СНС-а, па чак и ако се узме у обзир инфлација. Стопа незапослености је пала са 25,9 посто на 9,1 посто. Истакао је да јавни дуг мањи од европских земаља попут Немачке и Италије.
„Данас имамо свега 90.000 људи, а у њихово време преко 400.000 на минималцу,“ рекао је Вучић.
О нападима опозиције
„Нападали су ме и хтели да изазову најгоре могуће емоције. Зашто? Зато што живимо боље него икада, зато је било све ово потребно. На то су додали расну теорију, а то је теорија о ћацијима, крезубој Србији против које су они, и то није нимало случајно. И наравно, на крају, можемо да радимо шта хоћемо. То је принцип некажњивости. Све то, уз свакодневно коришћење методолошког поступка који се зове ‘замена теза’. Шта то значи? Колико пута је ово француско саопштење издало саопштење о заштити новинара Н1, а нико их није пипнуо. Безброј пута. Колико пута су нападнути новинари Пинка и Информера? Нико никад није рекао ни извините“, објаснио је.
Додао је да су новинари нападнути стотинама пута и нико није реаговао.
„Не верујем да су ти млади људи лоши. Напротив, имамо добру децу и добре младе људе. Али су они злоупотребљени од професора и уз много пара споља, да би се Србија уништавала.“
О инвестицијама
Показао је ауто-путеве које је Тито градио, а онда шта је изграђено у последњих 12 година.
„И до Шапца, Лознице, и преко Обреновца, Чачка, до Пожеге. Део Моравског коридора, ауто-пута од Ниша до Димитровграда. Обилазница око Крагујевца, ово завршавамо до краја године, додатних 24 км Дунавске магистрале, до Градишта завршавамо до краја године. Гради се Београд – Зрењанин, ауто-пут, преко Новог Сада, па идемо горе на Фрушкогорски коридор, Кузмин – Сремска Рача, до краја године ће бити готов. И брза саобраћајница, до априла, маја следеће године. “
Истакао је да тензије које стварају блокадери утичу на инвестиције.
„Толико ми је одвратно то што раде. И оне судије, неке. Судијама Основног суда у Ужицу, на пример. Ниједног секунда се не запитете да ли је фер да четири месеца држимо у затвору неког ко је учествовао у уличној тучи, а само је бранио своју кућу. Да ли је то фер? Девојчицу сте навели да проба да се убије. Замислите да се то деси вашем детету. Ја сам ту да штитим народ, и баш ме брига шта ће ко да ми каже.“
Блокада у Ужицу
„Разлог је бизаран зашто је било тако касно. Не бих да изговарам. Зашто се ово догодило? Ми се трудимо да све то што раде, вршећи кривична дела, то исправимо на неки начин, да људи мање пате, да не виде последице. Полиција увек направи обилазнице, међутим, више не можемо да ухватимо како се скупљају јер то ником не пријављују. Ми нисмо стигли да преусмеримо на други део тај аутобус са децом који је био заглављен. Замислите бригу родитеља који их чекају, децу која касне три, четири сата. Децу чекају. Блокадере баш брига за децу. Та деца нису имала ни тоалет, ни довољно воде.“
Вучић о блокади аутобуса са децом: „Чист криминал“; „Замислите бригу родитеља који су их чекали у Новом Саду“
Рекао је да је са обојеном револуцијом готово и да је блокадера на скуповима све мање, као и да ће његова књига бити светски бестселер.
Истакао је да је срамотно како се РТС понашао током обојене револуције.
„Информер и Пинк вам кажу како јесте, али не позивају на насиље. У томе је разлика, што људи умеју да препознају. У будућности ће политички активизам да преовладава. Зато сам ја критиковао РТС. Лаж је нешто друго, медији у Србији три године лажу о Јовањици, није то потребно мојој сујети, ја ово говорим због грађана. Данас је човек позвао на убијање милион Срба, а да је неко рекао да минђуша водитељки Н1 не стоји како треба, већ би био ухапшен. Лаж им је смисао живота, ничим другим се не баве.“
„Хоћете да ме тужите? Слободно. Нећу да се кријем“, додао је.
О ректору Ђокићу
Осврнуо се на сусрет ректора Универзитета у Београду са представницом Велике Британије за Западни Балкан Карен Пирс.
„Шта она тражи са ректором? Питао бих је кад смо се срели да сам знао, или се не бих сусрео са њом. За њега питање: Јел те није нимало срамота да кажеш да ти је надлежан за било шта Жиофре или Пирс, а да твој председник није надлежан ни за шта. За шта је прецизно Карен Пирс надлежна. Друго питање: Није ушао од децембра у ректорат. Што не кажеш народу коме си дао да ти заузме факултет? Ко су ти људи? И треће: Пошто ништа не радиш, осим што олајаваш сопствену државу, јел те бар мало срамота што од те државе тражиш паре? И четврто, додатно, да ли те је срамота што седиш на пићу са људима који су за своје приватне ангажмане узели толике паре, што седиш са председником скупштине и извршним директором Инфраструктуре железнице? Отели сте нам државу и мислите да ће то довека да траје, не може нико на ово да одговори!“
Осврнуо се на недавни инцидент кад су блокадери звиждали студентима који су дошли да полажу испит.
„Не могу да разумем како неко може на такав начин да се понаша. Млади људи умеју да буду веома сурови. Овакву суровост нико није заслужио. Мислите да ће они да буду за блокадере? Неће никад. Све ће памтити. Та деца која су све време била против су јунаци. Много важно што неће с њима да разговарају, већ 7 месеци их линчују преко друштвених мрежа. Трудио сам се да им то кажем да ја кроз то пролазим већ 10 година, могу за мене да напишу шта год хоће јер ми је савест чиста. Они неће моћи да одржавају путеве, да фарбају белу линију на путевима, они који буду дошли после. Зато ћу да се постарам и да пронађем и председничког кандидата, било за 5 или 17 месеци — буде победничка листа на изборима. Већ им предвиђам ко ће им бити кандидат и знам шта планирају, и победићемо и те најпопуларније које мисле да кандидују.“
О насиљу и уништавању јавне имовине
„Захваљујући озбиљном напору смо успели да сачувамо мир и стабилност. У фебруару и марту 2024. године, када су нека лица исписивала неке натписе против Грухоњића, за 15 минута је тужилаштво реаговало. Када се догоде када неко кува, динста, пржи, да прете милионима мртвих, да треба да вешају и убијају, тужилаштво увек ћути, јер то нису видели на Н1. Не воде рачуна о кривичним делима, и понекад РТС који препишу Н1. Те примере ћу да наведем у уџбенику. На вестима РТС пре два дана, пробудим се око 5-6 ујутру, састао сам се са најмоћнијим човеком, дошао у нашу земљу — то је била друга вест, а прва је суђење у одсуству у Приштини, то је резултат обојене револуције. Не значи то мени ништа, баш ме брига, РТС ни не гледам“, истакао је о варању грађана.
Како је додао, готово никада није прва вест, већ да се измишљају вести како државно руководство не би била прва вест.
„Између свих њих нема разлике, све је до од споља финансирано. Морате да оборите Вучића, што? Јер не желе независну Србију. Хоћу да позовем 19. или 12. септембра на најмоћнију Војну параду у нашој земљи.“
Вучић најавио када ће се одржати најмоћнија парада у Србији и бившој Југославији
Реаговао је и на насиље блокадера и уништавању јавних имовина.
„Срамота за гледати, још горе слушати. Рекох вам, нису опасни они који нису прочитали ниједну књигу, већ они који су прочитали једну. То су страшне ствари. То су ствари које су нам се дешавале задњи пут 1945. године. После тога, тешко.“
Вучић је реаговао на изјаве Бојана Пајтића и Жарка Кораћа, након блокаде испред зграде градоначелника Новог Сада Жарка Мићина.
„Ово је све прављено преко главне блокадерске платформе, Нова С и Н1, директно уносе мржњу и позив на сукобе. Бојан Пајтић је један од главних блокадера у Србији, они су носиоци сепаратистички мисли. Они су овим речима изазвали: „Ето, мој пријатељ…“, говоре да би они ишли да туку, а само другоме стављају то у уста. Али хајде крените то да радите, само да видимо докле ћете да стигнете, али нећемо им то рећи, само хоћемо да лепо живе као што су досад живели, да варају народ и децу, да имају пара колико хоће, да иду на море по четири пута дневно, што хоћете да бијете некога?“
Осврнуо се на вечерашње окупљање блокадера испред куће главног уредника Информера Драгана Ј. Вучићевића.
„Смета им јер је храбар, јер неће да одустане, али добро, да знамо колико Хитлерових следбеника имамо. А видећемо како ће Тужилаштво да реагује.“
„Улажемо у будућност“
„Имали смо тешку власт, јер су све покрали и оставили празну касу, државу и власт која 12 година није направила ниједну болницу, километар пруге, која у болницама осим линолеума ништа није променила. Завршава се документација за ново породилиште у Нишу, у Београду Вишеградска, ради се Тиршова, ради се за нашу децу, мајке и будућност. За 4 године се надам да ће имати више среће, колико год да кукам, срамота је да кукам у односе на оне који су владали с почетка или краја 19 или 20 века. Тешко је поредити се, али имали смо мигрантску кризу, корону, панику у становништву, украјинско-руски сукоб, Израел – Иран… Радимо и градимо, настављамо да улажемо у будућност, све за наше људе. Видим земљу као најуспешнију на Западном Балкану“, истакао је.
„Желим да се захвалим људима на огромном стрпењу и да им кажем да су они моја снага. Борићемо се за нашу земљу, верујем да ћемо опет бити у првих пет земаља по стопи раста, блокаде нас неће зауставити. И народу да кажем, блокадери су велики фаворити, али не побеђује увек фаворит, побеђује онај ко је учинио нешто за народ. Било да то буде ове или следеће године, када надлежни орган одлучи, победиће они који то заслужују. Победиће Србија“, закључио је Вучић.
Б 92
Бонус видео
