“Олуја” инспирација за Хрвате ван граница – и у Црној Гори: И Вуксановић слави

Adrijan-Vuksanovic

Док се српски народ и даље сјећа колона трактора, разорених кућа и запаљених цркава, лидер Хрватске грађанске иницијативе (ХГИ) Адријан Вуксановић слави највеће етничко чишћење у новијој европској историји – операцију “Олуја”.

У званичном саопштењу поводом 5. августа, Вуксановић честита „Дан побједе, домовинске захвалности и Дан хрватских бранитеља“ свим Хрватима у Хрватској, Црној Гори и широм свијета. Саопштење, у маниру загребачке политичке реторике, пршти од „поноса“, „европских вриједности“ и „очувања хрватског идентитета“, али ни једне ријечи кајања, жаљења или бар дипломатске уздржаности пред чињеницом да је “Олуја” избрисала српски народ из већег дијела Хрватске.

„Овај дан је и трајни позив на очување слободе и хрватског идентитета, језика и културе изван граница Хрватске“, навео је Вуксановић.

Скоро 250.000 Срба напустило је своје куће у страху од хрватске војске 1995. године. Стотине су убијене, многа села сравњена са земљом. Њихова страдања, изгледа, за Вуксановића и његову странку нису вриједна ни успутне напомене.

И док ХГИ, као мањинска партија у Црној Гори, користи институције државе за промоцију хрватске државне политике, званичне институције ћуте. Ни предсједник државе, ни премијер, ни министарство спољних послова, нити иједан посланик “грађанског блока” није нашао за сходно да осуди овакву политичку поруку са територије Црне Горе, земље у којој живе и потомци протјераних Срба из Крајине.

Чињеница да Вуксановић овакву поруку шаље у име “свих Хрвата у Црној Гори” не само што је политички маневар, него и увреда за сваког грађанина који у миру и суживоту види будућност. Слављење „Олује“ није чин европског пута, него директно ругање српским жртвама, и пуцањ у леђа сваком истинском дијалогу.

ИН4С

Бонус видео