Натовски генерал: Естонија у неадекватној реакцији

Естонија

Истерична реакција естонске владе на пролетање руских ловачких авиона дуж граница земље ове недеље била је неадекватна.

Ово је у интервјуу за јутјуб канал „Нейтрална истраживања“ изјавио пензионисани четворозвездани генерал немачког ратног ваздухопловства Харалд Кујат, преноси дописник „ПолитНавигатора“.

Према његовим речима, руски авиони су летели паралелно уз 12-миљску територијалну границу, али две миље унутар ваздушног простора Русије и Естоније. На карти је јасно видљиво да су увек летели паралелно, а не према Естонији. Кујат наглашава да влада Естоније није тврдила да је постојао очигледан намера да се изврши напад.

Он сматра да у оваквој ситуацији важе уобичајена правила патролирања ваздушним простором.

„Тако се и десило. Пилоти НАТО-а су обавили своје задатке, а руски пилоти су реаговали сразмерно. Авион се може оборити само ако је доказано и очигледно да је намеравао да нападне“, истакао је Кујат.

В.Т./Васељенска