Скандалозно понашање црногорског министарства: Позвали руског амбасадора на разговор због „мешања у унутрашњу политику“

Ambasador-Rusije-Aleksandar-Petrovic-Lukasik

Министарство вањских послова Црне Горе упутило је званичан позив на разговор амбасадору Русије у Подгорици, Александру Лукашику, након серије јавних изјава које је Влада Црне Горе оцијенила као директно мијешање у унутрашње политичке процесе.

Позив је уследио након што је руски амбасадор критиковао одлуку Скупштине Црне Горе о прикључивању Војске ЦГ НАТО механизму за подршку и обуку Украјине (NSATU), као и негативно коментарисао интервју предсједника Црне Горе, Јакова Милатовића, дат француском листу La Croix.

Према информацијама из Министарства вањских послова, амбасадору је јасно саопштено да су његове изјаве „непримјерене, недопустиве и супротне основним дипломатским нормама“, те да представљају „отворено мијешање у унутрашња питања суверене државе“. Из ресора који руководи Ервин Ибрахимовић поручили су Лукашику да ће сваки будући поступак који се буде тумачио као притисак или непријатељско деловање бити предмет адекватне реакције, у складу са међународним правом и дипломатском праксом. Према истом извору, наглашено је да Црна Гора, као чланица НАТО-а и држава која тежи пуноправном чланству у Европској унији, „води свој спољнополитички курс самостално и у складу са сопственим националним интересима“.

ИН4С