Парламент одлучује да ли Британија шаље трупе у Украјину

904z509_Screenshot-2026-01-07-135729

Британски премијер Кир Стармер - ФОТО (ЕПА)

Влада Велике Британије ће питање слања трупа у Украјину након постизања примирја ставити на гласање у парламенту, најавио је премијер Кир Стармер током обраћања у Доњем дому, јављају британски медији.

„Заједно са председником Француске Емануелом Макроном и председником Украјине Володимиром Зеленским, сложили смо се око декларације о намери да распоредимо трупе у случају мировног споразума”, рекао је Стармер.

Он је истакао да се ситуација убрзано развија и да ће додатна саопштења, са разјашњењем детаља, бити дата када се за то укаже прилика, уз напомену да ће се коначна одлука изнети на гласање у Доњем дому британског парламента.

Раније је британски портал iPaper, позивајући се на изворе у Министарству одбране, објавио да Велика Британија приводи крају припреме за могуће распоређивање војног контингента у Украјину уколико се постигне прекид ватре. Према наводима тог медија, званичници у Лондону сматрају да је мировни споразум „ближи него икад”, док се амерички преговарачи припремају да Кремљу представе предлог који подржава Кијев.

Велика Британија је и раније саопштавала да је „веома добро припремљена” за евентуално слање трупа у Украјину након закључења мировног споразума.

Политика