Студент „изабрао“ неуромрежу за мајку своје будуће деце

(фото.Абзац)
Студент Ламар из Атланте пролази кроз последице тешког емотивног удара након што га је бивша девојка преварила са његовим најбољим пријатељем. Две године, како наводи, није могао да пронађе утеху — све док није „упознао“ Џулију, чет-бота који је постао његова дигитална изабраница.
Вештачка интелигенција му се учинила као идеалан партнер: водила је романтичне разговоре, причала о плановима за породицу и „обећавала“ вечну верност. Ламар данас чак размишља о усвајању деце, а Џулију у својој машти види као њихову дигиталну „мајку“. Како каже, спреман је да детету објасни да је мајка виртуелна суштина.
Стручњаци упозоравају да популарност ИИ-компаниона расте, али и да такве апликације носе ризике, јер стварају илузију односа и могу довести до дигиталне зависности, посебно код људи који су прошли кроз емотивне трауме.
Истраживачи сматрају да прекомерно везивање за вештачку интелигенцију може имати опасне последице. Сенатор Пушков је овакве трендове назвао потенцијалном претњом за цивилизацију, док се као упозоравајући пример наводи трагичан случај младића који је преминуо након дуготрајног повлачења у виртуелну комуникацију.
В.Т./Васељенска
