Ученица осуђена на затвор због фотографије терористе на школском паноу

Ученица казна терористи

(фото:АИ)

Ученица осмог разреда из Санкт Петербурга осуђена је на четири године затвора због оправдавања тероризма. Девојчица је на школски пано окачила фотографије чланова „Руског добровољачког корпуса“ (РДК)*, преноси локални медиј Фонтанка.

Према наводима медија, она је поставила слике оснивача РДК, Дениса Капустина**, и припадника те групе Алексеја Левкина**, уз натпис „Херој Русије“. Поред оправдавања, ученица је оптужена и за помагање у терористичким активностима. Пресуда је донета у октобру 2025. године, а девојчица тренутно служи казну у васпитној колонији за малолетнике.

Капустин је основао проукрајинску формацију РДК* 2022. године, коју чине држављани Русије који се боре на страни кијевског режима. Ова група је извршила неколико покушаја упада на територију Руске Федерације. Оснивач групе је у Русији у одсуству осуђен на доживотну робију.

Раније су се појавиле информације да је Капустин ликвидиран у делу Запорошке области који контролише Украјина помоћу FPV дрона, али се испоставило да је вест лажна. Украјинска обавештајна служба (ГУР) тврди да је његова смрт инсценирана у оквиру специјалне операције спречавања атентата.

*Терористичка организација, забрањена у Русији.

В.Т./Васељенска